Jedním z důležitých argumentů pro akci proti klimatickým změnám bylo tvrzení, že do roku 2035 roztají himálajské ledovce. Nyní se ukazuje, že tato informace nebyla vědecky podložená.
Podle britského listu The Sunday Times je velice pravděpodobné, že varování vydané klimatickým panelem OSN ohledně himálajských ledovců bude muset být upraveno. Ukázalo se totiž, že je založeno na spekulaci, a nikoli na důkladném vědeckém výzkumu. Nyní to připouštějí i vědci, kteří za varováním stojí.
Je zvláštní, že se taková informace do zprávy expertů OSN v roce 2007 vůbec dostala, a pokud bude stažena, půjde o vážné selhání klimatického panelu. Informace vychází z článku, který byl uveřejněn v roce 1999 v časopisu New Scientists. Text byl založen na telefonickém rozhovoru s málo známým indickým vědcem Syedem Hasnainem, který ovšem posléze připustil, že informace o tání ledovců v Himálaji je spekulací a není podložena žádným výzkumem.
ČTĚTE TAKÉ: Kodaňskou dohodu schválili nepřímo, řada zemí proti
Profesor Muraru Lal, který měl na starosti ve zprávě klimatického panelu OSN kapitolu o ledovcích, britskému listu už řekl, že pokud tomu tak je, varování bude odstraněno. S tím, že ve zprávě je tento problém, přišel autor původního textu v New Scientist novinář Fred Pearce. Ten Hasnaina "objevil" poté, co si v roce 1999 přečetl v indickém časopise jeho článek o tání ledovců v Himálaji.
"Hasnain mi slíbil, že s sebou vezme do Británie zprávu podporující jeho tvrzení. Zpráva však nebyla otištěna v žádném vědeckém časopise, takže jsem o ní v tomto duchu informoval," tvrdí Pearce. "Poté jsem obdržel kopii zprávy a zjistil jsem, že nepodporuje Hasnainova tvrzení. Jinými slovy, nikde tam nebyla zmínka o tom, že do roku 2035 mají roztát ledovce v Himálaji. Každopádně, on zcela jasně řekl, že jeho poznámky o tání se týkají pouze části himálajských ledovců, nikoli celého masivu."
Článek by byl zřejmě zapomenut, kdyby se v roce 2005 o něm neobjevila informace ve zprávě organizace WWF o ledovcích. Tuto temnou předpověď, která nebyla ověřena, převzalo OSN a jeho "experti" k ní navíc přidali dovětek, že s vysokou pravděpodobností ledovce skutečně roztají.
"Ledovce v Himálaji ustupují rychleji než kdekoli jinde na světě, a pokud to bude pokračovat současným tempem, pravděpodobnost, že zmizí do roku 2035, možná i dříve, je vysoká."
Odborníci na ledovce toto tvrzení shledali jako absurdní, protože ledovce v Himálaji jsou stovky metrů silné, a aby roztály tak rychle, muselo by dojít k radikálnímu oteplení. V současnosti ubývají v průměru rychlostí asi metr za rok a méně.
Vědci se podivovali, jak je možné, že se taková informace bez problémů dostane do oficiální zprávy OSN. Překvapivě je důvodem s největší pravděpodobností nedostatek odbornosti. Lal, který měl inkriminovanou kapitolu na starosti, připouští, že o problematice toho moc neví: "Nejsem odborník na ledovce a ani jsem tu oblast nenavštívil. Věřil jsem důvěryhodnosti autorů informace."
Foto: profimedia.cz