Ztráta menstruace a hadi ve sprše. Realita pro vojačky v KLDR

Zahraničí
23. 11. 2017 05:00
Ženská část armády KLDR.
Ženská část armády KLDR.

"Znásilňování, tvrdý výcvik a nedostatečná hygiena," tak popsala život v severokorejské armádě seržantka, která zde prožila devět let. Informaci přinesl server dailymail.co.uk.

Lee So Yeon dobrovolně vstoupila do armády, když ji bylo 17 let. Chtěla jít ve stopách své rodiny a také cítila vlasteneckou povinnost. A silnou motivaci představovala i pravidelná strava, protože v 90. letech, v době, kdy vstupovala do armády, zemi sužoval hladomor. Tisíce dalších žen udělalo totéž. Nejprve je všechny spojoval pocit patriotismu a společného cíle, který byl silně podporován tamější propagandou. Zpočátku si život ve čtvrté největší armádě na světě užívala, dokonce dostala vlastní fén na vlasy. V KLDR jsou ale na denním pořádku výpadky elektřiny, takže ho nemohla moc často používat.

Společný záměr a nadšení ale brzy vystřídala realita. Drsné podmínky, nedostatek jídla a tvrdý výcvik. "Po šesti měsících až roce jsme skoro všechny přestaly menstruovat, kvůli podvýživě a stresujícímu prostředí," řekla v rozhovoru pro BBC. "Umývaly jsme se pouze vodou z hadice, která byla napojena na horský potok. Často na nás z hadice padali hadi a žáby," popisuje hygienické podmínky. Běžné také bylo, že musely příslušnice armády opakovaně použít jednu menstruační vložku, protože armáda neměla dostatečné zásobování.

Každodenní tvrdý výcvik, který ale nebyl tak náročný jako v  případě mužů, doprovázelo vaření a uklízení, kterého jsou muži ušetřeni. Také znásilnění bylo součástí armádního života v KLDR. "Velitel ve svém pokoji znásilňoval vojačky, jenom se u něj v pokoji postupně střídaly," vzpomíná Lee So Yeon. Ta sloužila v armádě jako seržantka u hranice s Jižní Koreou. Mimo armádní život ale finančně strádala, a tak v roce 2008 uprchla do Jižní Koreje. 

Autor: -jan- Foto: , Twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ