"Znásilňování, tvrdý výcvik a nedostatečná hygiena," tak popsala život v severokorejské armádě seržantka, která zde prožila devět let. Informaci přinesl server dailymail.co.uk.
Lee So Yeon dobrovolně vstoupila do armády, když ji bylo 17 let. Chtěla jít ve stopách své rodiny a také cítila vlasteneckou povinnost. A silnou motivaci představovala i pravidelná strava, protože v 90. letech, v době, kdy vstupovala do armády, zemi sužoval hladomor. Tisíce dalších žen udělalo totéž. Nejprve je všechny spojoval pocit patriotismu a společného cíle, který byl silně podporován tamější propagandou. Zpočátku si život ve čtvrté největší armádě na světě užívala, dokonce dostala vlastní fén na vlasy. V KLDR jsou ale na denním pořádku výpadky elektřiny, takže ho nemohla moc často používat.
Defectors of North Korea say women in the North Korean army ate often raped by those around them.https://t.co/sACoighjKI
- Plaid North Korea (@Plaid_NKorea) 22. listopadu 2017
Společný záměr a nadšení ale brzy vystřídala realita. Drsné podmínky, nedostatek jídla a tvrdý výcvik. "Po šesti měsících až roce jsme skoro všechny přestaly menstruovat, kvůli podvýživě a stresujícímu prostředí," řekla v rozhovoru pro BBC. "Umývaly jsme se pouze vodou z hadice, která byla napojena na horský potok. Často na nás z hadice padali hadi a žáby," popisuje hygienické podmínky. Běžné také bylo, že musely příslušnice armády opakovaně použít jednu menstruační vložku, protože armáda neměla dostatečné zásobování.
Každodenní tvrdý výcvik, který ale nebyl tak náročný jako v případě mužů, doprovázelo vaření a uklízení, kterého jsou muži ušetřeni. Také znásilnění bylo součástí armádního života v KLDR. "Velitel ve svém pokoji znásilňoval vojačky, jenom se u něj v pokoji postupně střídaly," vzpomíná Lee So Yeon. Ta sloužila v armádě jako seržantka u hranice s Jižní Koreou. Mimo armádní život ale finančně strádala, a tak v roce 2008 uprchla do Jižní Koreje.