Zdá se, že severokorejský komunistický režim začíná ve špičkové technice pomaloučku šlapat na plyn. Nejenže letos 12. prosince vynesla Severokorejci vylepšená nacistická raketa V-2 na oběžnou dráhu kolem Země cosi, co KLDR označila za satelit, ale rudý skanzen se začíná činit také v počítačových hrách.
Počítačovým fajnšmekrům sice mohou první krůčky jednoho z posledních komunistických režimů na naší planetě v oblasti computerových her připomínat počítačový dávnověk, ale při dobré vůli lze ocenit alespoň snahu.
Nejspíše první počítačová hra vyvinutá experty ze severu Korejského poloostrova se jmenuje Pyongyang Racer. Je velmi jednoduchá. Na obrazovce je vidět víceproudou ulici a její okolí v hlavním městě KLDR z perspektivy jedoucího automobilu.
Automobil jede a jede a jede. Vedle vysokých domů lemujících ulice se postupně objevují odkazy na různé zajímavosti a pamětihodnosti Pchjongjangu. Hra vznikla podle dostupných informací na objednávku jisté cestovní kanceláře.
Kromě pomalé jízdy městem a případného vjezdu do protisměru nenabízí hra zjevně téměř nic, co by si zasloužilo označení "hra", ale jak už bylo řečeno, cení se i snaha. Monotónnost hry ruší jen policista, který řidiče upozorňuje, aby se díval na cestu. A je třeba nevrážet do aut a sbírat i kanystry s benzinem, aby vůz vjel.
Někomu se může zdát divné, že kromě několika stojících vozů je široká ulice úplně prázdná a nic se na ní nepohybuje. ale je to jen skutečný obrázek severokorejské reality.
Automobily jsou v jedné z nejchudších zemí světa výsadou vyvolených, jejich soukromé vlastnictví je zakázáno. Odhaduje se, že v zemi je nejvýše 25 tisíc osobních aut, což je méně než jedno na tisíc obyvatel.
Někteří antiseverokorejští škarohlídi tvrdí, že hrou Pyongyang Racer vyrobila KLDR nechtěnou parodii na sebe sama. Zdá se, že jim tentokrát lze dát za pravdu.