<span>Barma lhala</span> o nepokojích, tvrdí zpráva pro OSN

Zahraničí
7. 12. 2007 22:06
Nepokoje v Barmě zaplatilo životem podle OSN nejméně 31 lidí.
Nepokoje v Barmě zaplatilo životem podle OSN nejméně 31 lidí.

Ilustrační fotoZásah barmské vojenské junty proti účastníkům zářijových demonstrací si vyžádal životy nejméně 31 lidí. Zatčeno bylo 4000 osob a 1000 z nich je stále ve věznicích. Vyplývá to ze zprávy zmocněnce OSN pro lidská práva Paula Sergia Pinheira, který Barmu v listopadu navštívil. Barmské úřady dosud přiznávaly pouze deset mrtvých a necelých 3000 zatčených.

Výboru OSN pro lidská práva bude sedmasedmdesátistránková zpráva oficiálně předána 11. prosince, ale tiskové agentury získaly její znění s předstihem již v pátek. Je to vůbec nejucelenější pohled na podzimní barmské události.

Pinheiro konstatuje, že barmské úřady použily v září nepřiměřenou sílu a porušily základní zásady mezinárodního práva. Jemu osobně prý přiznaly, že zásah bezpečnostních sil nepřežilo 15 lidí. Zmocněnec získal informace, z nichž vyplývá, že 74 osob je nezvěstných a barmské úřady o nich buď nejsou schopny, nebo nechtějí podat zprávu. Pořádkové síly použily proti demonstrantům, které vedli buddhističtí mniši, ostrou munici, slzný plyn, kouřové granáty, hole, obušky a praky.

Zmocněnec zjistil, že v Barmě je mnoho neoficiálních věznic a že v některých jsou vězni drženi v mimořádně krutých podmínkách. V rangúnské káznici Insein je například devět izolovaných místností zvaných vojenské psí cely. Místnosti o velikosti dvakrát dva metry střeží nepřetržitě 30 psů. Vězni se musejí obejít bez záchodů a bez větrání. Většina z nich jsou vězni političtí. Spí na betonové podlaze na tenkých matracích, sprchu se studenou vodou mají k dispozici pět minut jednou za tři dny.

Jeden z nich prý byl nucen dlouhé hodiny buď klečet na holé podlaze nebo stát na špičkách. Mniši v celách pobývají svlečení a jsou nuceni přijímat potravu i v době, kdy jim to jejich náboženské zvyky nedovolují.

Pinheirova zpráva vyznívá protichůdně ve srovnání s hodnocením, které o Barmě v listopadu předal speciální vyslanec Ibrahim Gambari. Ten došel k závěru, že se situace zlepšuje. Pinheiro ale tvrdí, že policie stále zatýká osoby, které podezřívá z účasti na nepokojích. Sleduje prý také příbuzné a přátele těch, kteří se po protestech ukryli.

Junta vládne Barmě od roku 1962 a odmítá předat moc Národní lize pro demokracii, již vede opoziční politička Su Ťij a která zvítězila v parlamentních volbách v roce 1990.

Ilustrační foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ