Kde je hranice vulgarity? O tom v Německu nerozhodují jenom jazykovědci či společenské autority, ale i spolkový patentový soud. Výrobci lihovin EFAG Trade Mark Company totiž zaregistroval ochrannou známku na název "Ficken" – česky "píchat", resp. "píchačka" (nebo ještě ostřeji, jak vám mluva dovolí).
Firma značku získala nejen pro patnáctiprocentní likér s příchutí josty (křížence černého rybízu s angreštem, vyšlechtěného v 70. letech v NDR), ale i na nealkoholické nápoje a na nejrůznější merchandising, zejména oblečení. "Píchání" zkrátka nemůže chybět na žádné party, přesvědčují reklamy.
Firmě nějakou dobu trvalo, než ochrannou známku vydobyla – nižší instance úřadu patentů a ochranných známek její registraci odmítala s argumentem, že je společensky urážlivé prodávat zboží s takovým názvem, napsal Spiegel Online.
Ve vyšších patrech už ovšem seznali, že název Ficken sice není ani za mák vkusný, ale není "sexuálně diskriminující" a nezraňuje veřejnou morálku. Navíc má prostor v autoritativním slovníku spisovné němčiny Duden a toto slovo používají lidé "z nejširšího spektra společenských tříd a věkových skupin". Pro jistotu k tomu patentový soud přidal i příklady z praxe.
Vloni se v Německu objevila podobná kuriozita, založená na anglicko-německé slovní hříčce. Celoevropskou ochrannou známku získala jistá firma na pivo Fucking Hell. Sousloví je v angličtině poměrně vulgární, leč Fucking je také název jedné rakouské vesničky a Hell je německé označení pro světlé pivo. Ani tehdy patentoví soudci neshledali, že by název urážel či diskriminoval někoho konkrétního. Připadal by jim stejně v pořádku třeba klub Prdel nedaleko pražského Karlova náměstí nebo kapela, jejíž název raději nebudeme zmiňovat?