Americké stroje zaútočily na dům, který měli pronajatý ozbrojenci a na jeskynní komplex v pákistánském Severním Vazíristánu.
Americké bezpilotní letouny dnes odpálily deset raket v oblasti Severní Vazíristán v Pákistánu a zabily 15 ozbrojenců. Terčem útoku se stal jeskynní komplex ozbrojenců a mezi oběťmi je údajně i sedm zahraničních bojovníků. Do akce se zapojilo pět bezpilotních letadel, což podle citovaných zdrojů naznačuje, že se USA zřejmě snažily zasáhnout nějaký "prominentní terč".
Podle internetových stránek televizní stanice Al Džazíra šlo o dva po sobě jdoucí útoky. Nejprve byl zasažen dům, ve kterém zahynuli dva lidé. "Ozbrojenci měli tento dům pronajatý," řekl agentuře AFP příslušník bezpečnostních složek, který si nepřál být jmenován s tím, že při akci bylo zničeno vozidlo ozbrojenců.
PSALI JSME: Nejhledanější muž Pákistánu a velitel Talibanu byl zabit
Po bin Ládinovi jde Dravec. USA ale nečarují
Spojené státy uskutečňují raketové nálety na severozápadní Pákistán, který sousedí s Afghánistánem, pravidelně a letos už jich provedly několik desítek. Pákistán proti nim oficiálně protestuje, ale předpokládá se, že je tajně podporuje coby jednu ze zbraní v boji proti islámským ozbrojencům.
Dá se navíc předpokládat, že se počet útoků bezpilotních letounů v Pákistánu a Afghánistánu bude v příštích letech zvyšovat. Jenom příští rok by totiž americké ministerstvo obrany mělo koupit 700 bezpilotních strojů.
Jak ale napsal deník The Wall Street Journal, používání těchto strojů nemusí být vždy tak výhodné. Povstalcům v Iráku podporovaným Íránem se prý totiž podařilo nabourat do amerických bezpilotních letounů Predator. Kvůli špatně zabezpečené komunikaci s řídícím střediskem tak mohli povstalci pomocí laciného softwaru získávali záběry z kamer, které zachycují let bezpilotního letadla.
"Opravdu se tam vyskytla zranitelnost. Nezpůsobila ale újmu vojákům ani misím. Máme nicméně problém, dokážeme ho ale vyřešit a také to děláme," řekl deníku vysoce postavený úředník z amerického ministerstva obrany.
PSALI JSME: Spojené státy dostaly při útoku hledaného teroristu
USA už prý útočí v Pákistánu s vědomím domácích
Ruský program SkyGrabber, který povstalci použili k přístupu k "očím" technologicky vyspělého letounu americké armády, lze koupit za 26 dolarů. Slouží k zachycování informací ze satelitních přenosů. Jeho autory využití programu povstalci překvapilo; podle nich jej vytvořili proto, aby uživatelé zachycovali hudbu či filmy, a ne vojenské informace.
Podle americké vlády neexistují důkazy o tom, že by povstalci mohli bezpilotní letoun i ovládat. "Zachycené přenosy ale i tak mohly poskytnout nepřátelům na bitevním poli výhodu, protože některé mise mohly přijít o moment překvapení. Povstalci mohli také snáze určit, které silnice a budovy jsou pod americkým dohledem," uvedl deník.
Americká armáda se o únicích videopřenosů z predatorů v Iráku dozvěděla na konci loňského roku. Zadržela tehdy šíitského povstalce, v jehož přenosném počítači byly soubory se záběry z těchto letounů. Letos v červenci pak podobné záběry odhalila i v laptopech dalších zadržených nepřátelských bojovníků, jež financuje a cvičí Írán. Podle armády se iráčtí povstalci o tyto informace dělí s dalšími extremistickými skupinami, a jsou tak nyní "součástí jejich výbavy".
Odstranění chyby totiž není snadné. Je nutné zcela modernizovat celou více než deset let starou komunikační síť. Někteří vojáci se také obávají, že zašifrování přenosů ztíží rychlé sdílení důležitých informací.
Foto: profimedia.cz