Vláda amerického prezidenta chce výrazně rozšířit sledování občanů státem. Pod jeho dohledem má být veškerá privátní internetová komunikace včetně převodů peněz do zahraničí a z něj. O záměrech Baracka Obamy informovaly tento týden hlavní sdělovací prostředky v USA.
Mnoho občanů se cítí oklamáno. Předvolební sliby současného pána Bílého domu totiž zněly jinak.
Vláda vychází z úvah, že možnosti, kterými nyní disponuje, už nedostačují k včasnému odhalování teroristických a kriminálních aktivit. Internet způsobuje policii a tajným službám stále větší problémy, protože občané se můžou pomocí nových, silně zašifrovaných komunikačních služeb lépe chránit před odposlechem a špiclováním. A to i ze strany státu.
Co ochránci dat a lidských práv považují v digitálním věku za potřebné a užitečné z hlediska ochrany soukromí, se naopak státu nelíbí. Označuje to za bezpečnostní riziko.
Hlavně tajné služby by chtěly, aby mohly sledovat a odposlouchávat veškerou komunikaci na webu. A odůvodňují to, jako už obvykle, bojem se zločinem.
Podle připravovaného zákona by odposlouchávací služby povinně fungovaly u každé komunikační služby na internetu, ať už jde o Skype, e-maily nebo sociální sítě jako Facebook a další.
Příslušná legislativa má být příští rok předložena Kongresu, napsal list New York Times.
Zatím není jasné, jak by se nové špiclovací záměry americké vlády dotkly zahraničních provozovatelů internetových komunikačních služeb. Podle amerických komentátorů je však pravděpodobné, že by se to týkalo i jich, jestliže své služby nabízejí také v USA.
Dosud mají úřady možnost odposlouchávat telefony a kontrolovat převody peněz překračující částku 10 tisíc dolarů do zahraničí i z něj, pokud existuje nějaké podezření. Americké ministerstvo financí nyní vypracovalo nové předpisy, podle nichž by měly domácí finanční ústavy povinnost hlásit ministerstvu veškeré finanční transakce, i kdyby šlo několik dolarů. Nařízení by mělo vstoupit v platnost roku 2012.
Tím by se mělo zabránit, aby teroristé, drogoví dealeři či mezinárodní zločinecké organizace unikaly kontrole tím, že převáděné částky rozdělí do sum menších než 10 tisíc dolarů.
Ve finančních kruzích se proti chystaným opatřením zvedá vlna kritiky. Odhlédneme-li od faktu, že pro banky to bude znamenat velkou zátěž, není podle některých expertů téměř v silách úřadů, aby stačily přicházející hory dat vyhodnotit. Pochybnosti jsou i ohledně otázky, zda to vůbec přispěje ke zvýšení bezpečnosti země.
Dosud banky hlásí ministerstvu financí každý rok průměrně 1,3 milionu podezřelých transakcí a kolem 14 milionů převodů peněz vyšších než 10 tisíc dolarů do zahraničí a z něj. Toto číslo by se v budoucnu mělo zvýšit na nejméně 750 milionů.
Obránci lidských práv nové plány Obamovy vlády masivně kritizují. James Dempsey z Center for Democracy a Technologie prohlásil, že záměry Bílého domu budou vyžadovat kompletní přestavbu webu. „Úřady chtějí otočit ručičky hodin zpět a z (internetové) sítě udělat znovu jakýsi druh sítě telefonní."
Další kritici srovnávají záměry Obamy s postupem represivních států.
Barac Obama sám se přitom do svého nynějšího prezidentského úřadu dostal i pomocí řečí a slibů o svobodném internetu, čímž si získal sympatie části mladých voličů.