Bin Ládin hrál ve vedení al-Kajdy větší roli, než se myslelo

Zahraničí
8. 5. 2011 09:05
Nové dokumenty ukazují, že bin Ládin byl ve vedení al-Kajdy velmi důležitou postavou.
Nové dokumenty ukazují, že bin Ládin byl ve vedení al-Kajdy velmi důležitou postavou.

Z materiálů nalezených v objektu, kde se ukrýval a byl zabit šéf al-Kajdy Usáma bin Ládin, vyplývá, že zakladatel teroristické sítě hrál významnou roli při plánování a řízení útoků al-Kajdy a jejích odnoží v Jemenu a Somálsku. V pátek to podle agentury AP uvedli nejmenovaní američtí činitelé.

Data získaná v bin Ládinově posledním úkrytu v pákistánském Abbottábádu prý posilují domněnky, že šéf al-Kajdy se na řízení operací a bojovníků organizace podílel víc, než se v posledních deseti letech občas myslelo. Podle nejmenovaného zdroje z oblasti obrany byla bin Ládinovou hlavní prioritou bezpečnost. Byl prý také velmi aktivní, pokud šlo o strategické vedení odnoží a buněk v Jemenu a Somálsku.

Další vysoce postavený činitel amerických zpravodajských složek bin Ládinovo sídlo v Pákistánu označil za "aktivní velící a řídící středisko", odkud bývalý vůdce al-Kajdy nadále strategicky a takticky teroristickou síť řídil.

Vedle bin Ládina byli v domě v Abbottábádu zabiti další čtyři lidé. Několik dalších zásah amerického zvláštního komanda ze začátku týdne přežilo a v současnosti je vyslýchá pákistánská armáda. Z výpovědi jedné z bin Ládinových manželek podle pákistánského bezpečnostního činitele vyplynulo, že teroristický vůdce žil možná v Pákistánu více než sedm let.

Vdova po bin Ládinovi sdělila, že její manžel pobýval téměř dva a půl roku ve vesnici Čak Šáh Muhammad poblíž Abbottábádu, než se na konci roku 2005 přestěhoval do tohoto města vzdáleného jen několik desítek kilometrů od Islámábádu.

Někteří američtí politici i média soudí, že pákistánská rozvědka (ISI) o dlouhém pobytu bin Ládina v zemi musela vědět. Spojené státy proto údajně po Pákistánu požadovaly jména některých vysoce postavených členů ISI, aby zjistily, zda s bin Ládinem nebo jeho lidmi byli v kontaktu. Tyto informace zveřejněné deníkem The New York Times ale podle agentury
Reuters jeden z pákistánských bezpečnostních činitelů popřel.

Zabavené materiály

Americké komando v objektu, v němž se hledaný terorista skrýval, zabavilo počítače, disky DVD a písemné dokumenty. Některé nahrávky z domu v Abbottábádu americké ministerstvo vnitra v sobotu zveřejnilo. Bin Ládin na nich například sleduje zpravodajství o sobě samém nebo nacvičuje proslov před natáčením propagandistického videa.

Se členy speciálního komanda, které nejhledanějšího teroristu zabilo, se v pátek setkal americký prezident Barack Obama. Misi označil za jednu z největších operací v dějinách USA.

"Byla to pro mě příležitost jménem Američanů a lidí na celém světě říct ‚dobře provedená práce’," prohlásil Obama podle zpravodajského serveru BBC na základně Fort Campbell ve státu Kentucky před asi 2000 vojáky, poté co se soukromě setkal s účastníky akce - oddílem amerického námořnictva SEALS a obsluhou vrtulníků - a udělil jim prezidentské vyznamenání.

Se členy speciálního týmu se podle mluvčího Pentagonu o den dřív setkal také americký ministr obrany Robert Gates.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ