Usáma bin Ládin již neřídil operace teroristické sítě al-Kajda v době, kdy byl dopaden americkým komandem. Vyplývá to údajně z dokumentů nalezených v bin Ládinově úkrytu v pákistánském Abbottábádu, kde ho američtí vojáci 2. května letošního roku zabili.
Nejmenovaný americký expert uvedl, že vojáci USA na místě zabavili 200 kusů důkazního materiálu včetně počítačů, flash disků a ručně psaných poznámek. Z tohoto materiálu je prý patrné, že "od doby, kdy se podílel na každodenním řízení organizace, uplynula už nějaká chvilka".
"Dokumenty, které jsme zabavili, zahrnují převážně obecná politická prohlášení jako 'Musíme pokračovat v útocích na Spojené státy'. V jednom malém modrém zápisníku z února 2010 uvažuje Usáma bin Ládin o tom, zda by jistý člen sítě měl být povýšen a kdo by měl nahradit jiného příslušníka al-Kajdy zabitého při náletu bezpilotních letadel. O operačním řízení organizace tam ale není ani slovo," konstatoval zmíněný zdroj.
Asi třetina zkonfiskovaných dokumentů se týká rodinných záležitostí, kromě jiného i snahy jedné z bin Ládinových žen najít manžela pro jejich dceru, dodal zdroj.
"Každopádně z bezpečnostních důvodů dostával zprávy jen jednou či dvakrát za měsíc. Jak by mohl někdo v takových podmínkách vést teroristickou síť?" táže se expert. "Skutečným operačním šéfem a výkonným ředitelem al-Kajdy, který se zabýval každodenním chodem teroristické sítě, byl Attíja Abdar Rahmán." Tento Libyjec se stal obětí náletu amerických bezpilotních letounů v pákistánském kmenovém území Vazíristán 22. srpna.
Usáma bin Ládin, jehož síti al-Kajda jsou připisovány zejména atentáty na New York a Washington z 11. září 2001, byl dopaden a zabit letos 2. května při operaci speciálního amerického komanda v obytném komplexu u Abbottábádu asi 100 kilometrů severně od pákistánské metropole Islámábád. Jeho tělo bylo později pohřbeno do moře. Akce ovšem zhoršila vztahy mezi USA a Pákistánem, který je pro Pentagon klíčovým spojencem v boji s Talibanem v Afghánistánu a na pákistánském území. CIA totiž před ním akci utajovala, bála se vyzrazení.
Původní al-Kajda je i kvůli zabití bin Ládina a dalších dost oslabena a podle amerických úřadů už stačí dopadnout jen současného velitele Ajmána Zavahrího a zástupce Jahjá Libího, aby se síť rozpadla. Dost aktivní jsou však nadále její pobočky či franšízy jinde ve světě, například AQIM (al-Kajda v islámském Maghrebu) či AQAP (al-Kajda na Arabském poloostrově).