Boje v Homsu pokračují. Opozice čeká na slíbenou pomoc

Zahraničí
18. 4. 2012 17:09
Boje o Homs pokračují.
Boje o Homs pokračují.

Syrská armáda pokračuje v útocích na opozici ve městě Homs, i když je už tři dny v Sýrii první skupina pozorovatelů OSN. Mají dohlížet na příměří, jež vstoupilo v platnost minulý čtvrtek. V zemi ve středu zemřeli nejméně dva civilisté a deset vojáků, palba propukla v Irbínu u Damašku, když tam právě byli pozorovatelé.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v Pekingu prohlásil, že vláda je připravena dodržet podmínky mírového plánu Kofiho Annana. "Sýrie bude dál plnit šestibodový Annanův plán," sdělil. Damašek je ale kritizován za to, že ignoruje bod, podle něhož měl do 10. dubna stáhnout vojáky i vojenskou techniku z obydlených míst. Opozice a mnohé západní země to považují za nedodržení plánu. V mnoha oblastech se stále bojuje a od čtvrtka zemřela stovka lidí.

Syrská opozice upozornila, že státy, které se na nedávné konferenci v Istanbulu zavázaly k finanční podpoře, zatím žádné peníze neposlaly. Mají z nich být placeni bojovníci, kteří stojí se zbraní v ruce proti syrské armádě. Damašek a také Moskva to považují za vyzbrojování a tvrdí, že to ohrozí dohodu o příměří.

Syřané si o pozorovatelích OSN myslí své.Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov obvinil opozici, že násilnosti záměrně provokuje, protože si nepřeje úspěch Annanova plánu. Opoziční Syrská národní rada (SNC) naopak tvrdí, že příměří zjevně porušuje armáda. Chce, aby se pozorovatelé podívali co nejdříve do Idlibu a Homsu.

Pozorovatelé v úterý jednali na ministerstvu zahraničí. Jeho mluvčí řekl, že se podařilo z 90 procent dojednat prováděcí protokol o pozorovatelské misi. Hlavní podmínkou OSN je volný pohyb pozorovatelů. O misi panuje ale mnoho nejistoty, v Irbínu dnes například začala palba ve chvíli, když tam byl tým OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun má dnes Radu bezpečnosti OSN požádat o rozšíření pozorovatelského týmu na zamýšlených 250 členů. Chce požádat země Evropské unie o poskytnutí vrtulníků. Mualim prohlásil, že vrtulníky k evakuaci raněných týmu dodá syrská armáda.

Jeden z diplomatů OSN řekl, že pozorovatelská mise je kvůli pokračujícím bojům ohrožena. Pokud syrská vláda do konce týdne nepovolí pozorovatelům pohybovat se volně, nebude podle tohoto zdroje rada moci schválit vyslání celého týmu.

Státní televize vysílala záběry prezidentského páru na návštěvě zásobovacího střediska v Homsu, kde Bašára a Asmu Asadovy vítal nadšený dav. Manželky velvyslanců Německa a Británie při OSN zveřejnily video, v němž žádají Asmu Asadovou, aby přestala přihlížet masakrům a zastavila řádění manžela i jeho stoupenců.

Konflikt přerůstá i do nepolitických sfér. Britská vláda například upozornila šéfa syrského olympijského výboru, že ho kvůli blízkým vztahům s Bašárem Asadem nepustí na olympiádu do Londýna.

Libanonský list Al-Achbár začne pravidelně zveřejňovat materiály, jež se provládním hackerům podařilo ukrást z e-mailové schránky vůdce SNC Burhána Ghaljúna. Je to elektronická odveta za nedávný únik informací z elektronické pošty Asmy Asadové. Ghaljúnova korespondence má objasnit, jaké vztahy SNC pěstuje v zahraničí a jak se financuje.

Pozorovatelé v úterý jednali na ministerstvu zahraničí a dnes odjeli z hotelu, aniž řekli novinářům kam. Brzy má za první šesticí dorazit zbylých 25 pozorovatelů z první skupiny.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun má dnes Radu bezpečnosti OSN požádat o rozšíření pozorovatelského týmu na zamýšlených 250 členů. Jeden z diplomatů OSN řekl, že pozorovatelská mise je kvůli pokračujícím bojům ohrožena. Pokud syrská vláda do konce týdne nepovolí pozorovatelům pohybovat se volně, nebude podle tohoto zdroje rada moci schválit vyslání celého týmu.

Autor: ČTK , APFoto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ