Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala Čínu, aby vyvinula ještě větší tlak na Severní Koreu a přiměla ji k zastavení raketových testů. Podle Mayové hraje Peking klíčovou roli v mezinárodním úsilí předejít provokacím Pchjongjangu. Čínský ministr zahraničí Wang I zopakoval, že jeho země plně uplatňuje sankce, které na KLDR uvalila v minulosti Rada bezpečnosti OSN.
Severní Korea v noci na úterý SELČ uskutečnila zkoušku balistické střely středního doletu Hwasong-12, která přeletěla severojaponský ostrov Hokkaidó a dopadla do Tichého oceánu.
"Chceme zajistit, aby upustili od těchto akcí. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je, když Čína bude vyvíjet tlak na KLDR," řekla Mayová novinářům cestou na návštěvu Japonska.
Šéf čínské diplomacie Wang prohlásil, že Čína bude spolupracovat s dalšími členy Rady bezpečnosti ve snaze najít nejlepší možnost reakce na nejnovější severokorejskou raketovou zkoušku.
Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu míří právě do Číny. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje.
Rada bezpečnosti OSN počátkem srpna přijala nové sankce proti Severní Koreji v odpovědi na její raketový program. Na základě nových opatření může KLDR přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu, které dosahují tří miliard dolarů (65,4 miliardy korun). Zákaz dovozu severokorejského uhlí, železné rudy, železa, olova a mořských produktů značně zasáhl obchod mezi Pekingem a Pchjongjangem.
Nejnovější severokorejskou raketovou zkoušku Rada bezpečnosti v noci na dnešek jednomyslně odsoudila, novými sankcemi Pchjongjangu ale nepohrozila.