Černoši odmítají nosit šátky a roušky. Bojí se zastřelení

Zahraničí
8. 4. 2020 13:26
Černoši odmítají nosit šátky a roušky. Bojí se zastřelení.
Černoši odmítají nosit šátky a roušky. Bojí se zastřelení.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje všem Američanům, aby na veřejnosti nosili nějakou ochranu obličeje a pomohli tak zabránit dalšímu šíření koronaviru. Část černošské populace ale upozorňuje, že to v plánu nemá. Obává se totiž o svůj život kvůli rasové kriminální předpojatosti. Informoval o tom server CNN.

"Necítím se bezpečně, když v obchodě nosím šátek nebo něco jiného, co není jasnou ochrannou maskou, protože jsem černoch žijící v tomhle světě. Chci zůstat naživu," tweetoval v reakci na doporučení CDC Aaron Thomas, učitel z Columbusu v Ohiu. Jeho příspěvek olajkovalo přes 120 tisíc uživatelů.

Ve svém názoru a obavě z možného nahlížení na svou osobu jako na kriminálníka není sám. "Máme zde hodně příkladů předpokládané kriminality u černých mužů obecně. Pak tu máme radu, abychom chodili na veřejnost v něčem, co rozhodně může být vnímáno jako kriminálnické nebo hanebné, obzvlášť pokud se to týká černých mužů," řekl pro CNN Trevor Logan, profesor tmavé pleti, který vyučuje ekonomii na Ohio State University.

Podle Logana je doporučení chránit svůj obličej v době pandemie pochopitelné a dává smysl ho dodržovat. Na významu to ale podle něj ztrácí v případě, že se jedná o člověka barevné pleti, který žije v USA. "V podstatě tím (ochrannou maskou) říkáte lidem, aby vypadali nebezpečně, vezmeme-li v potaz rasové stereotypy, které venku panují. Ve větším kontextu takto platí černí muži za podezřelého - mají kapuci se zakrytým obličejem. Vypadá to skoro jako každá zločinecká skica podezřelého černocha," myslí si.

Rasové profilování v USA podle některých výzkumů skutečně existuje. Studie Stanford Open Policing Project zkoumala mezi lety 2011 a 2017 kolem 100 milionů běžných kontrol, jak v automobilovém provozu, tak i mezi chodci. Studie došla k závěru, že policejní strážnici zastavovali černochy častěji něž bělochy.

Návod jen pro mainstream

Videonávod federální vlády, na němž šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams ukazuje, jak si udělat z běžného šátku nebo starého trička roušku, vzbudilo v některých kruzích kritiku. Prý je příkladem heterogenních účinků. "Jen proto, že něco může fungovat pro (průměrný) mainstream, neznamená, že to je také pravda nebo že to bude fungovat stejným způsobem i pro ostatní skupiny," uvedla pro CNN Robynn Coxová, odborná asistentka z katedry sociálních změn a inovací na Univerzitě v Jižní Kalifornii.

Riziko nemoci, nebo zastřelení?

Názor, že federální návod na nošení ochranných masek nevystihuje realitu mnoha občanů, sdílí také ReNika Mooreová, ředitelka organizace ACLU, programu zajišťujícího rasovou spravedlnost. "Pro mnoho černých lidí je rozhodování o tom, zdali na veřejnosti nosit šátek, či nikoliv, aby ochránili sebe a ostatní před koronavirem, tak jako tak situací, kdy prohrávají a která pro ně může mít život ohrožující následky," řekla.

"Nenošení ochranného šátku je v rozporu s doporučením CDC a zvyšuje riziko nakažení covid-19, ale nošení šátku zase znamená, že riskují svůj život tím, že mohou být postřeleni nebo zabiti kvůli rasově zaujatému podezření," doplnila.

Sám Adams avizoval, že bere tyto obavy v potaz. "Rovnost v oblasti zdraví a komplexní interakce mezi rasou a zdravím bylo pro mou kancelář vždy oblastí, na kterou klademe důraz. Chápu obavy barevné komunity ohledně rasového profilování a pracuji s několika organizacemi zastupujícími lidi barevné pleti, abychom zajistili, že covid-19 nebo naše reakce na něj nikoho příliš nepoškodí," řekl.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/ZUMA/John Lamparski

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ