Chameneí: Síle ulice neustoupíme
24.06.2009 15:20 Aktualizováno 24.06. 20:23
Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že on ani iránské úřady neustoupí síle ulice, tedy protestům proti průběhu a výsledkům nedávných prezidentských voleb, které opozice označuje za zfalšované.
Před budovou parlamentu v Teheránu se dnes sešlo k protestu několik set lidí, ale policie proti nim brutálně zasáhla.
Podle svědka citovaného televizní stanicí CNN policisté stříleli do vzduchu, bili muže i ženy, takže mnohým zlomili ruce a nohy, a stříleli do vzduchu. Mnozí se jim postavili, ale další uprchli na jiné teheránské náměstí. Nad centrem města kroužil vrtulník a ulice v okolí parlamentu střežily početné policejní jednotky.
Opoziční demonstrace proti výsledkům voleb si už vyžádaly nejméně dvacet mrtvých a desítky zraněných. V úterý ale zeslábly a dnes je podle tiskových agentur v Teheránu zatím klid.
ČTĚTE TAKÉ: Írán: Rezáí stáhl stížnost na výsledky voleb
Z gardy jde strach. Kdo útočí na demonstranty v Íránu?
Volby anulovat nebudeme rozhodla ústavní rada Íránu
"Během nedávných incidentů týkajících se voleb jsem trval a nadále trvám na uplatňování zákonů. Ani systém, ani lidé, neustoupí síle," řekl ajatolláh Chameneí při setkání s poslanci, o němž informovala státní televize. Vyzval zároveň poslance ke spolupráci s vládou.
Předseda parlamentu Alí Larídžání v pondělí řekl, že "velká část lidí" považuje výsledek voleb za odlišný od "oficiálně oznámeného výsledku" a dodal, že "toto vnímání" by mělo být respektováno.
Rada dohlížitelů v pondělí přiznala nesrovnalosti týkající se tří milionů odevzdaných hlasů, prohlásila ale, že to nemůže konečný výsledek hlasování výrazněji ovlivnit a v úterý odmítla volby anulovat. Požádala ale Chameneího o pětidenní prodloužení lhůty k podávání stížností na průběh a výsledky sporných prezidentských voleb a ten na to přistoupil.
O anulování voleb nadále usilují zbývající dva poražení kandidáti, umírněný bývalý premiér Mír Hosejn Músáví a proreformní duchovní Mahdí Karrúbí.
Zatýkání novinářů
Režim se snaží potlačit protesty nejen násilnými zásahy policie a islámských milicí proti demonstrujícím, nýbrž i vlnou zatýkání představitelů a stoupenců opozice. Zatčeno bylo podle neověřitelných údajů nejméně 200 osob. Člen vedení Músávího listu Kalemeh Sabz řekl, že v pondělí bylo zatčeno asi 25 členů redakce.
Organizace Reportéři bez hranic v neděli oznámila, že od začátku povolebních protestů bylo v Íránu zatčeno 33 reportérů a internetových bloggerů. "Írán je nyní největším vězením zástupců sdělovacích prostředků na světě," zdůraznila ve své zprávě. Mezi zadrženými je údajně i předseda Sdružení íránských novinářů Alí Mazrúí.
Íránské úřady krátce po volbách zakázaly zahraničním zpravodajům informovat o událostech přímo z terénu a povolily jim pracovat jen z redakcí.
ČTĚTE TAKÉ: Jak se vyvine situace v Íránu? Otázky a odpovědi
Íránský student: Říkají o nás, že jsme teroristé
Neda: zastřelená dívka symbolem protestů v Íránu
V neděli byl ze země vyhoštěn teheránský zpravodaj stanice BBC a zadržení svého teheránského zpravodaje oznámil americký časopis Newsweek. Íránské vedení opakovaně obviňuje západní státy a média z vměšování do vnitřních záležitostí a z ovlivňování účastníků demonstrací.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.