Nizozemsko
Chtěl se dostat do rauše. Mladík zemřel po vdechnutí deodorantu
16.11.2018 20:30 Původní zpráva
Devatenáctiletý mladík zemřel v Nizozemsku potom, co inhaloval sprejový deodorant. Chtěl se dostat do podobné rauše jako po vykouření marihuany. To ho však stálo život. Doktoři tento vzácný případ využili k tomu, aby zdůraznili nebezpečí vdechování chemikálií, které mají pro člověka fatální následky. Zprávu přinesl server CNN.
"Takové případy jsou velmi vzácné. Následky (vdechnutí) skoro nikdo nezná," prozradil doktor Kelvin Harvey Kramp z nemocnice v Rotterdamu. Mrtvý mladík měl drogovou minulost a často vykazoval psychotické příznaky. Do rehabilitačního centra byl přijat několikrát po požití marihuany, ketaminu a různých antipsychotik.
Zemřel v červenci potom, co si dal ručník přes hlavu a vdechl skrze něj deodorant, což se mu stalo osudným. Nastala u něj okamžitá hyperaktivita, následně se mu zastavil krevní oběh, který vedl k srdeční zástavě a totálnímu kolapsu celého těla. V nemocnici ho chvíli drželi v kómatu, brzy ale bylo jasné, že jeho mozek je natolik poškozený, že životní funkce nezvládne.
Podle Krampa je užívání různých rozpouštědel mezi "mladými a zranitelnými lidmi" čím dál rozšířenější. Nejvíce to zasahuje věkovou skupinu od 15 do 19 let, odhalila nedávná studie. I proto společně s dalšími lékaři vydal souhrnnou zprávu, ve které poukazuje na fatální následky inhalace chemických látek. Věří, že se zpráva dostane i do škol, kde učitelé budou své žáky před rozpouštědly varovat.
Toxické chemikálie, které mladí vdechnou, mají podle doktora podobný efekt jako alkohol. "Jejich záměrem je zažít pocity euforie," vysvětluje pohnutky mladých. Kromě potenciální zástavy srdce hrozí po vdechnutí různých sprejů, které mají rychlý a krátkodobý účinek, také silné poškození ledvin, jater a v neposlední řadě mozku.
V USA zemře každoročně až 125 lidí po vdechnutí nějakého inhalátoru. Problémy s tím ale mají i v Evropě. Například ve Velké Británii na to zemřelo 64 lidí v roce 2016. "Užívání rozpouštědel je hlavně problémem na severu Velké Británie, zejména ve Skotsku a na severovýchodě Anglie," tvrdí ředitel charitativní organizace Re-solv Stephen Ream.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.