Damašek odmítá odpovědnost za smrt dvou novinářů

Zahraničí
23. 2. 2012 22:26
Francouzský fotograf Rémi Ochlik zemřel při bojích v Homsu.
Francouzský fotograf Rémi Ochlik zemřel při bojích v Homsu.

Syrská vláda odmítla odpovědnost za smrt dvou západních novinářů, kteří zahynuli ve středu v Homsu. Toto syrské město je pod palbou dvacet dní a podle agentury Reuters vjely do těsné blízkosti nejvíce ostřelované čtvrti Bábá Amr tanky. Aktivisté a Místní koordinační výbory (LCC) angažující se v protivládních akcích sdělili televizi Al-Arabíja, že při operacích syrských sil v zemi bylo ve čtvrtek zabito až 88 lidí.

Ráno byla slyšet z Homsu palba hlavně ve čtvrtích Bábá Amr a Inšáát. "Jsou tam slyšet děsivé exploze. Bombardování je tím intenzivnější, čím víc projevů odsouzení (ze světa přichází)," sdělil jeden z místních bojovníků agentuře AFP. S lidmi v bombardovaných zónách prý nelze navázat spojení.

Oběti jsou hlášeny z venkovské oblasti u města Hamá v centrální Sýrii a z horské oblasti na severu. U Hamá byla podle AFP zabita šestičlenná rodina. Podle lokální koordinačních výborů opozice se počet mrtvých vyšplhal na 40, ale informace nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů.

Novináři na vlastní odpovědnost

Reuters oznámila, že do Homsu vjely tanky a byly jižně od Bábá Amru. Při středečních bojích tam přišla o život americká novinářka Marie Colvinová a francouzský fotograf Rémi Ochlik. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes raketový útok, při kterém zahynuli, označil za vraždu.

Damašek odpovědnost za smrt žurnalistů odmítá. Podle ministerstva zahraničí byli oba v Homsu na vlastní odpovědnost. "Odmítáme výroky svalující na Sýrii odpovědnost za smrt novinářů, kteří pronikli na naše území na svou vlastní odpovědnost. Ministerstvo zahraničí připomíná, že novináři musejí respektovat pravidla novinářské práce v Sýrii a vyhnout se podvodům při vstupech do země s cílem dostat se do zón, v nichž jsou potíže a které nejsou zabezpečeny," sdělilo ministerstvo v dnešním prohlášení, jež odvysílala televize.

Sýrie zahraničním novinářům víza vydává jen výjimečně a pokud jim umožní vstup, pak jen se schváleným doprovodem.

Zranění novináři

Těla mrtvých novinářů zatím nebyla vydána a není jasný osud ani několika jejich zraněných kolegů. Jednou z nich je Edith Bouvierová, která pracovala pro francouzský list Le Figaro. Dnes se na serveru youtube.com objevila ve videonahrávce, ve které říká, že utrpěla zlomeniny a že potřebuje co nejrychlejší evakuaci a naléhavý chirurgický zákrok. Lékaři v Homsu jí podle jejích slov zajistili maximální možnou péči, ale k operaci je prý nutný převoz do Libanonu.

List Le Figaro je v kontaktu s Červeným křížem a usiluje o evakuaci své novinářky. O spojení se snaží také organizace Novináři bez hranic, ale kvůli silnému bombardování se prý nikdo v Homsu neodvažuje použít satelitní telefon.

O pomoc v jiné videonahrávce požádal také zraněný britský fotograf Paul Conroy z nedělníku The Sunday Times. Říká v ní, že byl při útoku rakety zraněn na noze a stará se o něj zdravotnický personál Syrské svobodné armády, kterou tvoří dezertéři. Jakákoli pomoc humanitárních organizací by "byla vítána", říká Conroy. V jednom okamžiku je slyšet rána, která je v komentáři k videu označena za explozi rakety.

Mezinárodní společenství se zatím marně snaží přimět obě strany syrského konfliktu k příměří, aby mohla být civilistům poskytnuta humanitární pomoc. V Bábá Amru je zablokováno několik tisíc lidí, kteří nemohou vyjít z domů.

Komise, která prováděla v Sýrii šetření pro Radu OSN pro lidská práva, ve čtvrtek konstatovala, že syrská vláda naprosto selhala při ochraně civilistů. Armáda se podle její zprávy dopouští zločinů proti lidskosti, když zabíjí civilisty a ostřeluje obytné čtvrti měst. Za násilím jsou podle komise i odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada, ale v nesrovnatelně menší míře.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ