Damašek ujistil Annana, že od čtvrtka bude dodržovat příměří

Zahraničí
11. 4. 2012 09:54
Kofi Annan.
Kofi Annan.

Zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan dostal od syrské vlády záruky, že bude dodržovat příměří s ozbrojenými silami. Annan to oznámil necelých 24 hodin před očekávaným zastavením násilností. Příměří má v Sýrii zavládnout ve čtvrtek ráno. K jeho respektování dnes všechny strany vyzvala Čína. Podle aktivistů však násilnosti v zemi pokračují a vyžádaly si dalších 12 lidských životů.

"Dostal jsem od syrské vlády záruky, že příměří bude respektovat. Pokud ho budou dodržovat všichni, pak se domnívám, že od čtvrtečních 6 hodin (5.00 SELČ) uvidíme zlepšení situace v oblasti," prohlásil zmocněnec OSN.

Annan o Sýrii jednal v Íránu, který Damašek celou dobu podporuje. Řekl, že Írán může být vzhledem ke svým "mimořádným vztahům" se Sýrii součástí řešení. Šéf íránské diplomacie Alí Akbar Sálehí podle Annana souhlasil s tím, že krize v zemi má mít mírové řešení. Zároveň ale trval na tom, že "změna v Sýrii" má nastat pod vedením prezidenta Asada.

Annan je autorem plánu, který má Sýrii po více než roce povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada zajistit mír. Osmačtyřicetihodinová lhůta pro nastolení příměří začala platit v úterý. Damašek má podle něj začít stahovat vojska z měst, kde v uplynulých měsících bojovala proti opozičním silám, a zastavit násilnosti. Podle opozice se tak ale v úterý nedělo a v zemi bylo ten den prý zabito přes 50 lidí. Také Francie, USA a Británie daly jasně najevo, že Damašek mírový plán neplní, a Annan v úterním dopise pro Radu bezpečnosti OSN přiznal, že jeho plán je ohrožen.

Boje zatím pokračují

Ostřelování čtvrtí pod kontrolou opozičních sil bylo ve středu hlášeno aktivisty z města Homs. V jihosyrské provincii Dará se prý za intenzivní palby rozmísťovaly desítky armádních vozidel. Ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur při domovních prohlídkách vládních sil údajně zahynuli dva lidé.

Turecká média ohlásila další střelbu ze Sýrie na uprchlický tábor v Turecku. Incident se prý odehrál u města Kilis na tureckém území. Některá média uvedla, že syrské síly střílely na Syřany, kteří se pokoušeli přejít hraniční pásmo do Turecka. Střely prý zasáhly budovy v táboře, nikoho ale nezranily. V pondělí byli při podobném incidentu v oblasti zabiti údajně dva lidé a několik dalších zraněno. Ankara incident ostře odsoudila.

Hluboké znepokojení nad pokračujícími násilnostmi v Sýrii vyjádřil mluvčí čínské diplomacie Liou Wej-min. Damašek vyzval, aby plnil mírový plán. K ukončení násilí vybídl i opozici.

Autor: ČTK , AFP, APFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ