Na rozhovorech o Sýrii v Ženevě by se nejprve mělo jednat o humanitárních problémech a vězních a až potom o ústavě nebo přípravě voleb. Sdělil to Násir Harírí, který vede delegaci syrské opozice. Vyjednávači syrské vlády po denním zpoždění do Ženevy dorazili ve středu.
Rozhovory organizuje OSN, jsou nepřímé a zprostředkovatelem je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Harírí řekl, že de Mistura chce rozhovory prodloužit do 15. prosince.
Opozice podle něj požádala Rusko a další země, aby vyvinuly tlak na syrskou vládu a přinutily ji dospět k politickému řešení syrského konfliktu do půl roku.
Minulých sedm kol rozhovorů pořádaných OSN od roku 2016 nepřineslo výsledek kromě jiného kvůli neústupnosti opozice k prezidentovi Bašárovi Asadovi. Jeho oponenti trvají na jeho odstoupení, de Mistura ale tento týden řekl, že by si žádná strana neměla klást předem podmínky.
Harírí k tomu řekl, že si neklade podmínky, ale rozhovory o detailech předání moci se musejí týkat i Asadova osudu. Podle něj vláda vězní 200 tisíc lidí a rozhovory by měly začít dohodou o humanitárních otázkách a vězních. Až později by se mělo přejít k nové ústavě a volbám.
Jak uvádí agentura AFP, syrská vláda, která vojensky v konfliktu vítězí, nechtěla svou delegaci do Ženevy tentokrát poslat, protože oponenti stále trvají na Asadově odstoupení. Pokud delegace Damašku dorazila, je to podle AFP díky Rusku, hlavnímu vojenskému spojenci Syřanů. De Mistura měl vládní delegaci navštívit v hotelu, kde je ubytovaná, a v Kongresovém paláci se sejít se syrským vyjednavačem.