Číňané míří za <span>hazardem do Macaa.</span> Už deset let

Zahraničí
19. 12. 2009 08:00
Vlajka Macca.
Vlajka Macca.

Asijské Las Vegas.Chce-li si obyvatel Číny legálně zahrát bacarat, Black Jack, ruletu nebo vsadit na svého favorita při psích dostizích, musí se vydat do Macaa. Hazardní hry jsou totiž jinde v Číně zakázány. V ústí Perlové řeky na ploše o málo větší než je obvod Prahy 5 se nachází největší herní centrum světa.

Do Macaa přijíždějí turisté obdivovat unikátní koloniální architekturu, která odkazuje na nedávnou historii spjatou s Portugalci. Před deseti lety, 20. prosince 1999, byla tato portugalská kolonie po 442 letech vrácena pod čínskou správu.

Macao, situované na břehu Jihočínského moře, bylo první evropskou enklávou na čínském území. Oblast padla do oka portugalským námořníkům, kteří tudy na počátku 16. století proplouvali jako první Evropané vůbec. Území, obývané piráty a nazývané podle ochránkyně námořníků a rybářů Ma-cu, si Portugalsko pronajalo v roce 1557 od čínského dvora pod podmínkou zachování čínské svrchovanosti. Čína později o nadvládu přišla, když byl v Macau jmenován první portugalský guvernér.

Pohled na Macao z ptačí perspektivy.Na přelomu 16. a 17. století bylo dokonce Macao považováno za nejbohatší město Dálného východu. Čile se tu obchodovalo s exotickým kořením, čajem a hedvábím převáženým na trase mezi portugalským Lisabonem a japonským Nagasaki.

V důsledku misionářských snah vznikla ve středu města významná jezuitská kolej sv. Pavla, kterou prošli mnozí pokračovatelé svatého Františka Xaverského, odhodlaní šířit křesťanství v Asii.

Po první opiové válce, v níž si Britové na Číně vydobyli otevření pěti přístavů, převzal od Macaa statut rozvíjející se obchodní křižovatky v regionu nedaleký Hongkong. Macao přesto zůstalo vyhledávanou destinací hlavně cestovatelů a umělců.

Lidé v ulicích Macaa slaví deset let od znovusjednocení s Čínou.Čínská vláda se k navrácení ztracené kolonie, tvořené poloostrovem Macao a ostrovy Taipa a Coloane, stavěla po druhé světové válce vlažně. V roce 1972 prohlásila, že Macao považuje za své území, na které si zatím nečiní nárok. Zájem o změnu nejevila ani o dva roky později, kdy Portugalsko po svržení vojenského režimu zahájilo dekolonizační proces.

Průlom v čínsko-portugalských diplomatických jednáních znamenala až společná deklarace o předání Macaa pod čínskou svrchovanost ze 13. dubna 1987. Jako termín navrácení regionu Číně stanovila 20. prosinec 1999 a také určila, že si zvláštní správní oblast Macao na dalších 50 let zachová stávající hospodářský a sociální systém.

Správa, postavená na principu "jedna země - dva systémy", v praxi vypadá tak, že předsedu macajské vlády (výkonné rady) vybírá výbor schválený vládou v Pekingu, a pouze 12 z 19 členů vlády je voleno přímým hlasování. Letos v červenci byl teprve druhým předsedou výkonné rady zvolen Fernando Chui, který 20. prosince nahradí v úřadu Edmunda Hoa.

Kasína v Macau. V tamních bankách mají konta i severokorejští Kimové.Nový šéf se bude muset vypořádat se vzrůstající nespokojeností místních obyvatel, kteří už v minulosti dali několikrát najevo, že se jim nelíbí jednostranná hospodářská orientace oblasti na herní průmysl. Ten je významným zdrojem příjmů spolu s turismem od šedesátých let minulého století.

Největší změnu prodělal v únoru 2002, kdy vláda otevřela toto podnikání zahraničním investicím a odzvonila tak dosavadnímu monopolnímu postavení herního magnáta Stanleyho Hoa.

Macao, obývané půl milionem obyvatel, platí za vyhledávaný daňový ráj. S loňským 15procentním růstem HDP obsadilo podle CIA druhé místo na světě po Bhútánu. Jeho historické jádro je od roku 2005 zapsáno v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto: Wikipedia a Profimedia
   

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ