Po <span>pitvě Sikorského</span> se rozplývají konspirační teorie

Zahraničí
29. 1. 2009 18:00
Sikorski během druhé světové války.
Sikorski během druhé světové války.

Sikorski během druhé světové války.Bezprostřední příčinou smrti premiéra někdejší polské exilové vlády za druhé světové války Wladyslawa Sikorského byla četná poranění orgánů. Vyplývá to z analýzy generálových ostatků, kterou dnes v Krakově předložili soudní lékaři. Odborníci vyloučili, že by byl Sikorski udušen, zastřelen či otráven.

Jedna z největších záhad polské historie dvacátého století je tak blíže vyřešení. Teorií o smrti generála totiž bylo velké množství. 

ČTĚTE TAKÉ: Poláci chtějí objasnit záhadu smrti Sikorského

Generál zahynul při zřícení britského letadla, řízeného českým pilotem, na Gibraltaru v roce 1943. Loni v září historici z polského Institutu národní paměti (IPN) obnovili vyšetřování příčin nehody a v listopadu byl vyjmut sarkofág s rakví Sikorského z katedrály na královském hradě Wawel v Krakově. 

Havarovaný letoun se Sikorským na palubě.Úrazy, které Sikorski utrpěl, jsou podle odborníků typické pro nehody. "Nic neodporuje hypotéze, že úrazy utrpěl při letecké katastrofě," řekl novinářům lékař Tomasz Konopka. Úvahy o tom, že by Sikorski zemřel ještě před nehodou, považují lékaři za bezpředmětné.

Historikové vedli léta spory o to, zda generál zemřel při nehodě samotné, utopil se po ní nebo byl zavražděn ještě před pádem letadla. Utopení nebylo podle dnes zveřejněné analýzy bezprostřední příčinou smrti, ale mohlo se na ní podílet. 

Někteří historikové tvrdí, že důležitější než výsledky analýzy soudních lékařů jsou dokumenty, z nichž část je v Británii.

Za útokem na letadlo mohl stát podle jedné teorie Josif Stalin, podle druhé Winston Churchill a podle nejnovější mohla být nehoda dílem nespokojených polských důstojníků.

Sikorski s Churchillem roku 1940.Wladyslaw Sikorski až do své tragické smrti plnil funkce předsedy polské exilové vlády a vrchního velitele ozbrojených sil. Jako premiér podepsal v roce 1941 dohodu se SSSR obnovující diplomatické styky a později se Stalinem i polsko-sovětský pakt o neútočení a přátelství.

To vyvolalo spory uvnitř polské exilové vlády v Londýně, když část ministrů obvinila premiéra ze zrady a zřeknutí se východní části předválečného polského území.

Pohřeb Sikorského roku 1943.

Foto: wikipedia

Autor: ČTK

Další čtení

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl nacistický voják

Zahraničí
15. 7. 2025

Ministři zahraničí EU se neshodli na pozastavení asociační dohody s Izraelem

Zahraničí
15. 7. 2025

Kallasová věří ve schválení sankcí proti Rusku, míč je na straně Slovenska

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ