Šéf socialistické NDR privátně. <span>Honecker plave</span> i loví

Zahraničí
23. 6. 2010 19:30
Honecker s Brežněvem. Jen krůček od slavného polibku.
Honecker s Brežněvem. Jen krůček od slavného polibku.

Honecker s Brežněvem. Jen krůček od slavného polibku.Erich Honecker (1912 až 1994) stál v čele Německé demokratické republiky v letech 1971 až 1989. Jako málokterý vrcholný politik se do historie zapsal výroky, kterými se kolosálně mýlil a jimiž se současně navěky zesměšnil.

Ještě tři týdny před pádem berlínské zdi prohlašoval, že "běh socialismu nemůže zastavit žádný vůl ani osel". Zatímco spoluzakladatel německé sociální demokracie August Bebel (1840 až 1913) se tímto výrokem kdysi v Říšském sněmu proslavil, u šéfa strany a státu NDR šlo o pravý opak.

A ještě jedna Honeckerova věta se zapsala Němcům do paměti. Roku 1989 o berlínské zdi prohlásil, že tu bude stát ještě 50 nebo klidně i 100 let, pokud nebudou odstraněny důvody jejího vzniku. Několik měsíců poté se zeď rozdělující Berlín zhroutila.

Zesnulý Honecker (zemřel v chilském exilu) se čerstvě představil svým krajanům znovu, tentokrát na dosud nezveřejněných, spíše soukromých fotografiích, které byly v trezorech východoněmecké tajné policie Stasi. Zveřejnil je Úřad Birthlerové, který má správu a zkoumání dokumentů Stasi na starosti. Nejvíce snímků je z honů. Lovcem se Honecker stal díky drahé pušce, kterou mu daroval Klement Gottwald.

Honecker ve slušivém námořním oblečku, který si oblékl na rekreaci u Černého moře. Námořnické oblečky mají v Německu dlouhou tradici, svůj největší boom zažívaly koncem 19. a začátkem 20. století za vlády Viléma II. Existují fotografie, na nichž jsou v námořnickém všechny císařovy děti. 

Honecker v námořnickém.

Honecker sestupuje z mola v sexy plavkách do vod Černého moře v létě roku 1973, když trávil své volné chvíle u sovětských přátel na Krymu. Podobné záběry nebyly určeny očím širší veřejnosti. Na Krym jezdívali na dovolenou i mnozí českoslovenští potentáti počínaje Klementem Gottwaldem.

Honecker do vody.

Východoněmecký šéf strany a státu se odráží od mola na Krymu, naposledy se podívá do objektivu fotografa a širokými záběry paží stylem prsa plave na šíré moře... Snímky skončily na dlouhé roky v trezoru šéfa Stasi Emila Mielkeho. Také fotograf byl nejspíše agentem tajné komunistické policie.   

Honecker plovoucí. 

Největší Honeckerovou vášní (vedle řízení strany a státu), jež byla údajně jeho jediné skutečné hobby, byl lov. Nejčastěji mířil do svého revíru Schorfheide v Meklemburku severně od Berlína. Kdysi tam zavítal i Vladimír Putin, tehdy ještě jako sovětský agent působící v NDR. Lovecké manýry východoněmecké věrchušky byly mnoha občanům trnem v oku. Hovořilo se o feudálních zvyklostech a upozorňovalo na to, že se Honecker chová podobně jako kdysi rovněž vášnivý nimrod Hermann Göring.

Honecker jako lovec.

Honecker a jeho dcera Sonja (vlevo) se zahřívají u ohně na honu. V NDR bylo 700 tisíc hektarů plochy vyhrazeno jako lovecké revíry, do části z nich směli jen straničtí funkcionáři, vládní úředníci a jejich hosté. Honecker začal lovit poté, co mu v 50. letech daroval Klement Gottwald drahou pušku. Postupně lovecké vášni doslova propadl. Aby mohl skolit co nejvíce zvířat, obří obora v Schorfheide byla oplocena. Zvěř tak nemohla utéci.  

U ohně s dcerou.

Vášnivý myslivec v čele východoněmeckých soudruhů skolil ročně v průměru stovku jelenů. Vedle nich sprovodil ze světa stovky srnců a zajíců. Jeden srpnový den roku 1980 zastřelil pět jelenů, což byl Honeckerův rekord. Protože se v jeho revíru jelenů často nedostávalo, vozili se ze zahraničí, například ze Slovenska nebo Maďarska.  

Lovecký rekord - pět jelenů za jeden den.

Erich Honecker s Emilem Mielkem, druhým nejmocnějším mužem v NDR. Od roku 1957 až do zániku východního Německa byl ministrem pro státní bezpečnost - Stasi. Roku 1993 ho odsoudili k šesti letům vězení za vraždu dvou policistů, které zastřelil roku 1931 jako mladý komunistický novinář. Odseděl si ale jen dva roky.

Honecker a Mielke, jednička a dvojka v NDR.

Odvážný mladý student. V sedmdesátých letech vyzval na jedné partajní akci k tanci Honeckerovu manželku Margot. Dcera ševce a dělnice se okamžitě po 2. světové válce stala komunistickou mládežnickou a stranickou funkcionářkou, léta působila ve funkci ministryně. Honeckera si vzala roku 1953, byl tehdy šéfmládežníkem organizace FDJ (obdoba českého SSM). Margot Honeckerová žije dnes v Chile, kde našli s manželem azyl.

Margot Honeckerová ve víru tance.

Lovecká vášeň neopustila Honeckera ani na sklonku jeho vlády. Ještě několik týdnů před svým pádem vyrážel s puškou do svého revíru, pravidelně v úterý po jednání politbyra. Když býval v NDR na návštěvě sovětský státní šéf Leonid Brežněv, mizel se svým hostitelem co chvíli se zbraní do východoněmeckých lesů.

Bratři ve zbrani - Honecker a Brežněv.

Foto: BSTU

Autor: - pp -

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ