Desetitisíce Venezuelanů protestovaly proti Madurovi

Zahraničí
26. 10. 2016 23:04
Protesty ve Venezuele.
Protesty ve Venezuele.

Desetitisíce Venezuelanů ve středu po celé zemi protestovaly proti vládě socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Akci nazvanou Převzetí Venezuely svolala opozice jako protest proti porušování ústavy a demokracie v zemi. Právě ve středu mělo začít třídenní sbírání podpisů za referendum o odvolání prezidenta, proces ale minulý týden zablokovala volební komise.

Středeční demonstrace si podle venezuelské nevládní organizace Foro Penal vyžádaly dvacítku zraněných po střetech s bezpečnostními složkami. Policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům ve městech Mérida a Cumaná. Po celé zemi byly během protestů zatčeny čtyři desítky lidí.

Opozice ve středu vyzvala ke generální stávce, která se má uskutečnit v pátek a trvat má 12 hodin. "Vyzýváme ke generální stávce na pátek, ať každý zůstane doma," prohlásil v Caracasu šéf koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) Jesús Torrealba. Další opoziční vůdce Henrique Capriles oznámil, že se 3. listopadu uskuteční pochod k prezidentskému paláci v Caracasu, pokud vláda neodblokuje proces svolání referenda.

Prezident Maduro prostřednictvím televize a rozhlasu vyzval k "národnímu dialogu". "Celý rok vyzývám parlament k dialogu," řekl ve středu Maduro. Připomněl také roli Vatikánu, který souhlasil, že bude zprostředkovatelem jednání mezi opozicí a vládou. Podle opozice se ale Maduro o žádný dialog nesnaží, jen se už několik měsíců pokouší zabránit referendu o jeho odvolání.

"Sebrali nám právo svobodně se vyjádřit. Proto jsme ve středu tady, abychom volali po návratu demokracie," vysvětlil účel demonstrací lídr koalice MUD Torrealba. Tato koalice má od ledna většinu v parlamentu, jehož práci ale blokuje nejvyšší soud, nakloněný prezidentovi Madurovi. Od ledna soudci nejvyššího soudu prohlásili za neústavní řadu zákonů přijatých poslanci.

Také středečním demonstrantům se režim pokoušel bránit v přístupu Caracasu blokádami na silnicích a uzavřením nejméně deseti stanic metra. V úterý byli na letišti v Caracasu zadrženi tři peruánští novináři televize Televisa a argentinský fotograf agentury AP, kteří chtěli o středečních demonstracích informovat. Úřady je nepustily do země. I začátkem září, kdy se podobné akce nazvané Pochod na Caracas, zúčastnil milion lidí, úřady zabránily ve vstupu do země několika zahraničním novinářům.

Venezuelané viní prezidenta nejen z porušování demokratických principů a zavírání osob za politické názory, ale také ze zodpovědnosti za hlubokou ekonomickou krizi, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků.

V úterý parlament schválil zahájení politického procesu s prezidentem Madurem, jehož viní z narušení ústavního pořádku. Jakou podobu "proces" bude mít, ale není jasné. Podle expertů nebude mít žádný krok poslanců okamžitý reálný dopad, neboť nemají pravomoc prezidenta odvolat. Mohou jen učinit politické prohlášení. Tamní ústava totiž neumožňuje takzvaný impeachment.

"K odvolání prezidenta je potřeba buď nejvyšší soud, nebo referendum," uvedl pro server BBC právník Jesús Silva. Nejvyšší soud přitom straní prezidentovi a referendum zablokovala národní volební rada kvůli údajným podvodům v první fázi sběru podpisů. V té jich koalice shromáždila přes 1,8 milionu. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění firmy Venebarómetro by pro odvolání Madura hlasovalo téměř 70 procent obyvatel.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , ČTK/AP/Ariana Cubillos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ