Duchovní vůdci od Maroka po Írán podporují modlení doma

Zahraničí
22. 3. 2020 16:41
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vlivné náboženské autority od Maroka přes Izrael po Írán až na výjimky podporují opatření svých vlád, která mají zamezit šíření koronaviru. Doporučení duchovních jsou často v příkrém rozporu s obvyklou pravověrností, napsala v neděli agentura AFP.

V některých zemích severní Afriky a Blízkého východu, jako například v Alžírsku nebo Kuvajtu, si muezzini vzali k srdci vládní pokyn k uzavření mešit a z tlampačů vyzývali věřící, aby se modlili doma, místo aby svolávali k modlitbě. V Tunisku, kde se věřící v několika případech přicházeli modlit k zavřeným dveřím mešit, muezzini při výzvě k modlení doma dokonce plakali.

Latinský patriarchát jeruzalémský vyzval katolíky ve Svaté zemi, aby si hostii během mší brali do rukou namísto do úst.

Vrchní rabín sefardských židů v Izraeli Jicchak Josef poradil věřícím, aby si během šábesu, kdy se má podle judaismu dodržovat klid a odpočívat, nechávali u sebe mobilní telefon pro případ naléhavých zpráv o koronaviru. Normálně by se to považovalo za znesvěcení šábesu. Jiní rabíni vyzvali věřící, aby se modlili doma.

V Íránu, který je jedním z center pandemie koronaviru, ožily vzrušené debaty mezi stoupenci vědy a náboženství. "Někdo upřednostňuje náboženské rituály, které klade nade vše," říká akademik a islámský teolog Muhsín Alvírí. "Jiní mají naopak za to, že povinné modlitby mohou ustoupit záchraně lidských životů." Na stranu lékařských postupů a vládních opatření se tentokrát přiklonil i nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Den poté, co se věřící ve velkém zúčastnili pátečních modliteb, nařídily náboženské autority v Egyptě dvoutýdenní uzavření všech mešit a kostelů.

V Libanonu, jenž je domovem 18 náboženských společenství, duchovní podpořili vládní vyhlášení "zdravotního stavu nouze". Někteří kněží streamovali mše po internetu, jiný kněz létal nad metropolí Bejrútem vrtulníkem a žehnal věřícím ze vzduchu.

"Virus může být překonán, pokud se všichni budou chovat zodpovědně," řekl vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh s tím, že uposlechnutí vládních nařízení je náboženskou povinností.

Podpora vládních opatření napříč zeměmi severní Afriky i Blízkého východu nicméně není bezvýhradná. Známý marocký extremistický kazatel a stoupenec salafismu, tedy fundamentalistické formy islámu, Abú Naím označil uzavření obřadních míst za "odpadlictví" a vládní představitele varoval, že kvůli tomu pocítí "hněv boží". Následně jej zatkla marocká policie pro podezření z "terorismu".

V Alžírsku imám Šemsedin Džazairí na facebooku uvedl, že "virus seslal Bůh, abychom mu byli blíže, a když uvidí, že jsme uzavřeli mešity, sešle na nás virus ještě nakažlivější".

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/terimakasih0

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ