Europoslanci vyzvali Barmu k zastavení násilí na menšině Rohingů

Zahraničí
14. 9. 2017 17:46
Rohingové, Barma.
Rohingové, Barma.

Europoslanci vyzvali Barmu, aby zajistila okamžitý přístup humanitárních organizací k pronásledované menšině Rohingů. V rezoluci vyzvali také barmskou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, aby násilí páchané bezpečnostními složkami na této menšině zastavila. Někteří europoslanci se v debatě v plénu vyslovili i proto, aby byla Su Ťij odebrána Sacharovova cena za lidská práva, kterou jí v roce 1990 udělil Evropský parlamentu.

"Su Ťij byla vždycky považována za demokratický ideál, doufám, že demokratické principy uplatní i při řešení problému této muslimské menšiny," uvedla na plenárním zasedání ve Štrasburku šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Také podle europoslance Jiřího Pospíšila by nositelka Nobelovy cena měla vystupovat aktivněji, Rohingů se zastat a zastavit násilí páchané na nich.

"Barmský režim se chová k této skupině obyvatel mimořádně agresivně, odpírá jim občanství, vyhání je ze země, došlo k zaminování hranic, aby se tito lidé nemohli vrátit do svých domovů," řekl Pospíšil. Podle něj je třeba takovým zemím, které evidentně porušují lidská práva, odepřít ekonomickou pomoc Evropské unie.

Převážně buddhistická Barma neuznává Rohingy jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství. Nejnovější vlna násilí v Barmě začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na desítky policejních stanic na východě země. Armáda poté zahájila protiofenzivu, při níž zahynulo několik stovek lidí a na 380 tisíc Rohingů dosud uprchlo do sousedního Bangladéše.

Šéfka vlády Su Ťij je kvůli postoji k současné situaci Rohingů kritizována. Postup armády vůči povstalcům obhajuje s tím, že barmské úřady zajišťují ochranu práv všech obyvatel země. Ve středu Su Ťij oznámila, že se příští týden nezúčastní rokování o situaci Rohingů v rámci Valného shromáždění OSN. K tématu se prý příští úterý vyjádří v televizním projevu.

Evropský parlament v nezávazné rezoluci vyzval bezpečnostní složky Barmy, aby okamžitě ukončily zabíjení, násilí a znásilňování páchané na lidu Rohingů a přestaly pálit jejich domy.

Násilí na východě Barmy odsoudila ve středu i Rada bezpečnosti OSN, která vyzvala Barmu k okamžitým krokům ke zmírnění situace, ochraně civilistů a řešení problému uprchlíků. Generální tajemník OSN António Guterres před Radou bezpečnosti označil situaci za katastrofální a vyzval všechny státy, aby do destabilizované oblasti poslaly humanitární pomoc.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Dar Yasin

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ