Kromě sta let od vypuknutí první světové války si Evropa letos připomene i významné jubileum související s válkou druhou. V červnu uplyne sedmdesát let od vylodění spojeneckých jednotek v Normandii. Francie by této příležitosti chtěla využít k tomu, aby se pláže (v budoucnu) dostaly na seznam světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).
Zástupci regionu Dolní Normandie usilují o zapsání pláží na seznam už roky (web iniciativy). Svůj úmysl ale dlouho nedokázali prosadit ani doma. Dočkali se až letos. Příslušná komise (Le Comité des biens français du patrimoine mondial) pláže navrhla pro zařazení spolu s Métami a místy spojenými s první světovou válkou.
Prezident regionální rady Laurent Beauvais rozhodnutí přivítal s nadšením. "Naše kandidatura mluví k celému světu, protože na pláže přijíždějí lidé z celého světa. Jsou symbolem míru a smíření mezi národy," prohlásil.
Místní představitelé si mimo jiné slibují, že zařazení pláží na seznam UNESCO by do Normandie přilákalo ještě více turistů. S určitou dávkou cynismu lze říct, že místní se připravují na to, až vymřou veteráni a jejich rodiny jakožto v současnosti největší část návštěvníků. Otázku, zda je správné lákat zážitkuchtivé davy na místa, kde umírali lidé, nyní ponechme stranou.
Šance na úspěch nicméně nejsou nijak závratné, už jen kvůli velkému počtu konkurentů. Nepomůže ani přímluva prezidenta Hollanda. Alessandro Balsamo, který má v UNESCO zápisy na starost, už v roce 2012 uvedl, že celá věc může trvat léta. Tehdy měla Francie 34 míst čekající na zhodnocení, některá už od roku 1996.
Další potíž spočívá v neochotě organizace vybírat místa spojená s válečnými konflikty. V tomto ohledu místní argumentují tím, že na seznamu už je někdejší koncentrační tábor v Osvětimi a památník míru v Hirošimě. Pláže Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword, přes které se během jednoho dne dostalo na francouzskou pevninu více jak 150 tisíc spojeneckých vojáků (z nichž 12 tisíc zahynulo), by podle nich měly mít stejnou šanci, třebaže jde přímo o bojště.
Na seznamu světového dědictví je v současnosti 981 přírodních a kulturních památek. Na Francii jich připadá 38, což ji spolu s Německem řadí na čtvrté místo na světě. Výbor světového dědictví UNESCO na seznam zařazuje nové položky na svém každoročním zasedání.