AFP: Rumuni mají opět o něco <span>výše do žlabu</span>

Zahraničí
23. 4. 2008 11:20
Ceny rostou, ale hlavně že neklesá dobrá nálada.
Ceny rostou, ale hlavně že neklesá dobrá nálada.

Ceny rostou, ale hlavně že neklesá dobrá nálada.Trojciferná inflace z 90. let už není v Rumunsku jen špatnou vzpomínkou. Obyvatele této balkánské země zase pronásledují vysoké ceny a etikety na potravinách se mění ze dne na den. Ceny potravinářských výrobků se zvýšily za rok do letošního března o 10,8 procenta, což je vyšší cifra než inflace dosahující nyní 8,63 procenta.

Na výši cen se podepsal nejen růst cen benzinu, ale také velké sucho loňského jara, píše agentura AFP.

Zvýšení cen postihlo řadu základních potravin. Například u oleje se cena zvýšila o 47 procent, u zeleniny o 24 procent, u vajec o 18 procent, mléka 16 procent, u chleba a mouky o 12 procent. To jsou produkty, které tvoří součást každodenního jídla běžných Rumunů, kteří si nemohou dovolit pravidelně kupovat maso nebo ryby.

Bohatší stůl se Rumunům prodraží."Každý týden, když jdu nakupovat, zjišťuji, že se o pět až deset procent zvýšila cena nějakého výrobku," řekl důchodce Augustin, který denně sleduje kurzy měn, aby se nenechal napálit.

Podle statistického úřadu se v březnu oproti únoru ještě dále zvýšila cena mléka o jedno procento, sýra o dvě, oleje a ovoce o tři procenta.

V době, kdy si Rumuni dělají zásoby na pravoslavné Velikonoce, jež letos připadají na 27. dubna, se oznamuje velké zvýšení cen chleba a kuřat.

"Letos nemohu ani pomyslet na jehněčí, které je součástí tradičního jídla o Velikonocích," povzdychla si matka v domácnosti Elena. "Budeme se muset spokojit s kouskem hovězího," dodala.

Po loňském katastrofickém poklesu zemědělské produkce, kdy byla hlavní sklizeň obilovin v průměru o 50 procent nižší, se letos jeví lepší perspektiva, a to díky deštivému jaru.

Sedláci předvídají růst cen svých výpěstků o desetinu. Zemědělci však předpovídají desetiprocentní zvýšení cen obilí a kukuřice kvůli růstu cen nafty. V zemi, kde průměrná měsíční mzda dosahuje sotva 350 eur (necelých 9000 korun), stojí litr nafty 1,1 eura (asi 28 Kč).

Producenti obviňují velké distributory, že si prosazují různé daně, kompenzace a další marži, což se potom promítá do umělého navyšování cen.

Potravinářský průmysl vytýká mezinárodním řetězcům, že dávají přednost dovozu před místními produkty.

"Rumunský trh je prakticky blokován zájmy prostředníků a supermarkety. Zemědělci se snaží produkovat ekologické ovoce a zeleninu, ale jejich úsilí je zbytečné, protože nemají odbyt," stěžoval si prezident Národní federace odborů potravinářského průmyslu Dragoş Frumosu. 

Potraviny.Podle ministerstva zemědělství se dovoz potravinářských výrobků v roce 2007 zvýšil oproti předchozímu roku o 40 procent, a dosáhl tří miliard eur.

Přesvědčit se o tom lze pouhou návštěvou nějakého bukurešťského supermarketu, kde se dá koupit salát dovezený ze Španělska, jahody z Turecka, jablka z Polska a hrušky z Jihoafrické republiky.

Producenti volají po snížení daně z přidané hodnoty z 19 na pět procent u některých potravinářských výrobků, jako jsou chleba, mléko, cukr, olej a maso.

Senát již v tomto smyslu schválil návrh zákona. Analytikové však soudí, že jde o pouhý volební tah, který připraví státní rozpočet o 0,5 procenta hrubého národního důchodu, ale bez záruky, že se ceny sníží.

Foto: Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ