Agenti se měli ptát, zda je <span>lepší zatknout, nebo zabít</span>

Zahraničí
15. 7. 2010 12:38
Bývalý vězeň na Guntánamu, Brit Omar Deghayes.
Bývalý vězeň na Guntánamu, Brit Omar Deghayes.

Bývalý vězeň na Guntánamu, Brit Omar Deghayes.Dokumenty, které se objevují během soudního přelíčení, ukazují, že britská vláda po 11. září s ochotou předávala své občany Američanům a že schvalovala jejich mučení. Tyto materiály jsou přitom jenom malou částí celku a jsou útržkovité.

Původně tajné materiály se na veřejnost dostávají kvůli žalobám podaným šesti bývalými vězni na Gauntánamu na tajné služby MI5, MI6, ministerstvo vnitra, ministerstvo zahraničí a generální prokuraturu. Tyto úřady se měly podílet na jejich únosech a mučení či je schvalovat.

Dokumenty, které jsou na mnoha místech začerněné (jedna stránka dokonce prakticky celá), zveřejnil britský list The Guardian. Je v nich například zaznamenán výslech Omara Deghayese prováděný dvěma důstojníky MI5 na základně v Afghánistánu.

ČTĚTE TAKÉ: Bílý dům zvažuje vybudování Guantánama II
                        Pětina vězňů z Guantánama se vrátila k terorismu

Muži se nejprve informovali, že zadržený Brit nemá malárii ani tuberkulózu. Když si pak stěžoval, že má vnitřní krvácení a že je mu skutečně špatně, odvětili, že jsou to jen výmysly. Deghayes se prý také během výslechu usmíval.

"Zacházeli s ním špatně," popisují slova zadrženého agenti ve zprávě. "Pákistánci s ním zacházeli lépe; co je to za svět, ve kterém jsou Američané barbarštější než Pákistánci? Naslouchali jsme, ale nekomentovali jsme to." Nakonec agenti muže informovali o tom, že bude převezen na Guantánamo.

Dalším zajímavým dokumentem je kapitola 32 manuálu MI6 nazvaná Zatýkání a zadržovací operace, ve které se mimo jiné píše o tom, že dříve, než se agenti přímo zapojí do nějaké operace, jejímž cílem je zadržení podezřelého z terorismu, měli by si položit otázku, zda je cílem akce spíše zadržení, nebo zabití podezřelého.

Americká věznice Guantánamo na Kubě.Ministerstvo zahraničí také v roce 2002 rozhodlo, že přesun britských občanů z Afghánistánu na Guantánamo je preferovanou možností. Jack Straw si vymiňoval, že přesun musí proběhnout až poté, co budou zadržení vyslechnuti agenty MI5.

Doposud bylo zveřejněno 900 dokumentů z přibližně půl milionu, které britská vláda identifikovala jako relevantní pro projednávání soudních případů. Vláda najala 60 právníků, kteří každý z dokumentů zkoumají, což může podle odhadů trvat do konce desetiletí. Právníci žalobců si také stěžují, že řadu dokumentů, o které žádali, nedostali.

"Některé dokumenty je těžké rozluštit, ale celkově vytvářejí obrázek vlády, která byla odhodlána nejenom stát po boku Spojených států, které po 11. září prosazovaly zvláštní zacházení s podezřelými z terorismu včetně mučení, ale i vlády, která byla ochotna aktivně na tomto programu spolupracovat," píše The Guradian.

Foto: www.profimedia.cz, ČTK/AP

Autor: arf

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ