Ministři zahraničí Evropské unie se v pondělí sejdou v Bruselu s emisarem OSN pro Kosovo Marttim Ahtisaarim a budou jednat o jeho návrzích statusu této jihosrbské provincie. I když se očekává, že Ahtisaariho podpoří, mezi jednotlivými členskými státy jsou rozdíly v názorech na to, do jaké míry brát ohled na Srbsko.
Ahtisaari začátkem února zveřejnil návrh, který Srbové i kosovští Albánci považují za cestu k samostatnosti Kosova. Zatímco Albánci jej s určitými výhradami přijali, všechny politické strany v Srbsku návrhy příkře odmítly.
V otázce Kosova bude mít konečné slovo Rada bezpečnosti OSN, protože provincii od invaze NATO před osmi lety spravuje OSN. Nicméně Ahtisaari předpokládá, že v přechodném období směřujícím k nezávislosti bude většina pravomocí v Kosovu předána světovou organizací právě Evropské unii.
Země jako Británie či Nizozemsko jsou pro rychlou realizaci Ahtisaariho návrhů. Další státy jako Itálie, Španělsko, Kypr, Rumunsko či Maďarsko naléhají na to, že by se měl brát v úvahu také postoj Srbska. Podle diplomatů mají některé tyto země obavy z dopadů na situaci svých menšin.
V pondělí se bude v Bruselu jednat také o tom, kdy obnovit jednání se Srbskem o asociační dohodě, jež je předstupněm k členství. Vzhledem k tomu, že v Bělehradě ještě nebyla po nedávných volbách vytvořena vláda, nečeká se, že by se ministři sedmadvacítky v pondělí v tomto směru jasně rozhodli.
ČR Ahtisaariho návrh uvítala. Čeští ministři zahraničí se také v poslední době vyjadřovali pro obnovení asociačních jednání se Srbskem, která by zabránila jeho izolování. EU přestala se Srbskem jednat loni v květnu kvůli tomu, že nebyl dopaden bosenskosrbský generál Ratko Mladić. EU ale v poslední době zmírnila vůči Srbsku rétoriku a komisař pro rozšíření Olli Rehn nyní hovoří o "konkrétním a přesvědčivém úsilí" v pátrání po válečných zločincích.
RB OSN se v pátek rozhodla, že odloží jednání o Ahtisaariho návrzích na týden po 21. únoru a dá Srbům čas na utvoření vlády. EU s odkladem souhlasila. Nicméně stále otevřený zůstává postoj Ruska. Velvyslanec Ruska při EU Vladimir Čižov koncem týdne zopakoval, že Moskva bude proti jakémukoli řešení, s nímž nebudou souhlasit Srbové. Čižov prohlásil, že Rusko by dalo přednost ne samostatnosti Kosova, ale spíše nějaké formě konfederace nebo volné unie. Jiná verze by podle něj byla "negativním precedentem" pro separatistické oblasti jinde ve světě.
Ministři zahraničí EU budou také hovořit o Blízkém východě poté, co se palestinská hnutí Fatah a Hamas dohodla na příměří. Nečeká se však obnovení pomoci EU palestinské vládě, která je zastavena od volebního vítězství Hamasu. EU nadále požaduje, aby Hamas uznal Izrael a vzdal se násilí.
Ministři budou mít také na programu Írán a Afghánistán, kde Unie chystá pomoc při výcviku policie. ČR bude zastupovat náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, protože ministr Karel Schwarzenberg bude provázet prezidenta Václava Klause na cestě do Japonska.
Foto: Tomáš Novák