Skupina politických aktivistů vztyčila nedaleko domu kontroverzního člena německé strany Alternativa pro Německo (AfD) Björna Höckeho instalaci, která připomíná berlínský památník obětem holokaustu. Informoval o tom server Spiegel Online. Höcke na počátku roku vyvolal vlnu nevole, když kritizoval umístění "památníku hanby" v centru německé metropole.
Čtyřiadvacet betonových bloků postavili aktivisté z umělecké skupiny Centrum pro politickou krásu (Zentrum für Politische Schönheit, ZPS) na pozemku v sousedství Höckeho domu ve vesnici Bornhagen v Durynsku. Höcke je předsedou frakce AfD v zemském sněmu této středoněmecké spolkové země a ve straně zastupuje pravicové, nacionalistické křídlo.
Dílem napodobujícím památník holokaustu, jenž stojí od roku 2005 v centru Berlína nedaleko Braniborské brány, chtěli aktivisté protestovat proti Höckeho výrokům o masovém vraždění Židů za druhé světové války, které pronesl v lednu v Drážďanech. "Nechceme a nemůžeme nechat groteskní požadavky ke změně vnímání historie bez odezvy," uvedl umělecký ředitel skupiny Philipp Ruch.
"My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města," prohlásil na počátku roku Höcke v saské metropoli v narážce na památník holokaustu v centru Berlína. Hovořil také o "hloupé politice překonávání (minulosti)" s tím, že německým stavem mysli je pocit "brutálně poraženého národa". Požadoval také změnu přístupu k německým dějinám o 180 stupňů.
Slova politika AfD tehdy jasně odmítli představitelé německých parlamentních stran i někteří členové jeho vlastní strany, včetně tehdejší předsedkyně Frauke Petryové, která usilovala o vyloučení Höckeho ze AfD. Sama Petryová stranu po zářijových volbách, v nichž AfD získala téměř 13 procent hlasů, kvůli údajné radikalizaci opustila.
Centrum pro politickou krásu Höckeho vyzvalo, aby před památníkem v Berlíně nebo jeho kopií u svého domu v Bornhagenu poklekl a prosil za odpuštění zločinů, kterých se Němci dopustili během druhé světové války.
Aktivisté ze ZPS jsou známi svými kontroverzními akcemi. V roce 2014 odmontovali na protest proti uprchlické politice EU ze zábradlí na břehu Sprévy v Berlíně 14 křížů připomínajících oběti berlínské zdi. Později je na své místo vrátili. Loni drželi více než dva týdny v kleci před divadlem Maxima Gorkého v německé metropoli čtyři živé tygry. Na protest proti německé i evropské migrační politice několikrát avizovali, že se šelmami nechá několik uprchlíků roztrhat. Akce nakonec skončila bez krveprolití.