<span>Alarm z Bruselu</span> kvůli slovinské jaderné elektrárně

Zahraničí
4. 6. 2008 20:16
Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško.
Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško.

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško.Evropská komise v Bruselu vyhlásila dnes večer celoevropský poplach kvůli nehodě chladícího systému slovinské jaderné elektrárny Krško. Oznámila to agentura AFP. Informace o incidentu jsou zatím stále sporné. Komise uvedla, že z hlavního chladicícho systému atomové elektrárny na jihozápadě Slovinska unikla chladící kapalina.

Elektrárna pracuje jen na 22 procent kapacity, uvedla v prvním prohlášení EK. Podle čerstých údajl slovinské strany už byla elektrárna odstavena. Slovinska alarmovalo EU v 17.38 hodin místního času .

"Elektrárna byla odstavena z provozu, místo úniku kapaliny už jsme odhalili. Nyní budeme elektrárnu několika dní zchlazovat, než začneme závadu opravovat," uvedl šéf slovinského Úřadu pro jadernou bezpečnost Andrej Stritar. "Životní prostředí nebylo nijak zasaženo a nečekáme, že k tomu dojde," dodal.

Ve zpravodajství slovinské televize se informace o nehodě objevila téměř až na  konci krátce před 20. hodinou.

Po krátkém odstavení je Krško opět v provozu od listopadu 2007.Televize uvedla, že únik kapaliny nepředstavuje pro lidi a životní prostředí žádné nebezpečí. Dosud také nejsou žádné informace o tom, že by někdo přišel v důsledku nehody k újmě.

Mluvčí komisaře pro energetiku Andris Piebalgs se snažil dnes večer vzniklý rozruch uklidnit a prohlásil, že zprávu o úniku chladicí kapaliny komise zveřejnila jen kvůli transparentnosti. „Není to velmi vážné," vyslovil, své hodnocení situace. Komise podle něj o události informovala speciálním varovným systémem EURIC všech 27 zemí Unie.

Diplomatický zdroj v Bruselu oslovený ČTK ale naopak pod podmínkou anonymity prohlásil, že v Kršku "muselo jít o něco vážnějšího". Jinak by prý nebyl důvod, aby výstrahu vydávala Evropská komise. Běžné závady na jaderných elektrárnách, které nejsou vyhodnoceny jako závažné, se do unijního výstražného systému nedostávají; naposledy bylo podobné varování vydáno před dvěma roky kvůli problémům švédské jaderné elektrárny.

"Systém varování funguje tak, že v rámci zemí EU je nastavena jistá oznamovací povinnost pro události na jaderných elektrárnách," řekla ČTK předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle ní je únik 2,5 metru krychlového chladící kapaliny za hodinu věc, která do systému patří, protože systém je dnes nastaven i na události poměrně menšího významu.

"Systém je nastaven tak, aby také země EU a Evropská komise sama o sobě věděla pro případ zájmu médií, jaký je význam těch událostí," dodala.
"U Temelína ani u Dukovan nikdy taková situace nenastala," uvedla. "Zatím bych to velmi opatrně nazývala havárií," dodala. Podle Drábové slovinští provozovatelé a dozor vylučují vliv na okolí, únik byl zastaven, kompenzován, alespoň podle dostupných informací.

Jaderná elektrárna ležící u obce Krško pochází z roku 1981. Leží v blízkosti chorvatské hranice a provozují ji společně obě země, tedy Slovinsko a Chorvatsko. Slovinský provozovatel Nuklearne Elektrarna Krško (NEK) spolupracovala v minulosti také s evropských konsorciem Siemens-Framatome.

V elektrárně je těžkovodní reaktor americké firmy Westinghouse s hrubým elektrickým výkonem 730 megawattů. Krško je jediným zařízením svého druhu ve Slovinsku a kryje spotřebu elektřiny v zemi ze zhruba 40 procent.

Foto: elektrárna Krško

Autor: ČTK , - pp -

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ