Albánie je kandidátskou zemí EU. Češi krok nezablokovali

Zahraničí
24. 6. 2014 15:30
Albánie se stala kandidátskou zemí EU (ilustrační foto).
Albánie se stala kandidátskou zemí EU (ilustrační foto).

Mafiánský stát? Ministři zahraničí Evropské unie Albánii potvrdili postavení kandidátské země. Česká republika tedy nakonec udělení kandidátského statusu neblokovala, což se kvůli sporu energetického giganta ČEZ s Tiranou nevylučovalo. Podle premiéra Bohuslava Sobotky ale bude Česko na summitu EU koncem týdne zdůrazňovat, že je nutné prosazovat v Albánii unijní právo.

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle k rozhodnutí evropských ministrů Tiraně pogratuloval. "Je to uznání reformního úsilí, pobídka pokračovat dál," uvedl. Evropská komise doporučila udělit Albánii status kandidáta na členství v EU letos 4. června.

Ministři zahraničí podle závěrů z jednání rozhodnutí komise uvítali a rozhodli se status udělit. Jejich krok ještě musí podpořit summit EU, mělo by se tak stát už tento pátek.

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky zdůraznili, že Tirana by měla zajistit pokračování klíčových reforem, především veřejné správy a soudního systému, dál postoupit v boji s korupcí a organizovaným zločinem a také zlepšovat ochranu majetkových práv, lidských práv a rovného zacházení s menšinami.

Albánie o kandidátský status požádala v roce 2009, proces ovlivnila pomalost reforem justice a boje s korupcí a zločinnosti. Nová albánská vláda, která vzešla z loňských voleb, se zaměřuje na reformu justičních orgánů a získává na to finanční prostředky také od Evropské unie.

Přesto může trvat ještě roky, než třímilionová země - od roku 2009 člen NATO - skutečně do Evropské unie vstoupí.

Proces hrozila blokovat Česká republika, a to kvůli sporu podniku ČEZ s Tiranou. Problémy se podařilo odstranit až na poslední chvíli, když dnes ráno firma oznámila, že se s albánskou stranou dohodla na narovnání.

"Rada podtrhla význam, jaký má pro Albánii posilování nezávislosti, průhlednosti a odpovědnosti soudnictví, včetně schopnosti zajistit větší právní jistoty ekonomickým subjektům a posilovat důvěru investorů," stojí v závěrech dnešního ministerského jednání.

Energetická společnost ČEZ uzavřela s Albánií, která loni firmě odebrala licenci, dohodu o narovnání.Také podle českého premiéra Sobotky je Praha přesvědčena, že než bude vyjednávání s Albánií o vstupu moci postoupit do dalších fází, je potřeba odstranění právě trvajících problémů v oblasti ochrany základních unijních svobod, investic a právního státu.

Albánie, která loni firmě odebrala licenci, souhlasila, že ČEZ získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur (asi 2,75 miliardy Kč), tedy částku zhruba odpovídající počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Součástí dohody jsou i podmínky ukončení sporu před mezinárodním arbitrážním soudem.

Ministři zahraničí také zdůraznili, že Albánie dál musí zmenšovat počty nelegálních migrantů do zemí EU. Napomoci musí také při řešení otázky vysokého počtu nepodložených žádostí o azyl, které občané země v unii podávají.

Kromě Albánie mají kandidátský status ještě Turecko, Makedonie, Island, Srsbko a Černá Hora.

Autor: - red -, ČTK Foto: gary yim/Shutterstock.com, ČTK/AP/Yves Logghe/Jakub Dospiva

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ