<span>Albánie na suchu.</span> Méně peněz od gastarbajtrů

Zahraničí
18. 7. 2010 09:30
Černí směnárníci v Tiraně.
Černí směnárníci v Tiraně.

Albánský gastarbajtr v Itálii.Ekonomická krize nutí Albánce z diaspory, hlavně v Řecku, ale také v Itálii, posílat méně deviz do své rodné země. Jejich podpora je ale velmi důležitá nejen pro jejich příbuzné, nýbrž i pro albánskou ekonomiku.

Převody peněz klesají. V prvním čtvrtletí roku dosáhly 170 milionů eur, což je o 7,1 procenta méně než za stejné období loňského roku, uvádí albánská centrální banka. Jsou to pro toto období roku nejnižší čísla od roku 2005.

"Emigranti byli první, kdo v Řecku ztratil práci, a jsou nuceni snižovat sumu peněz posílaných svým blízkým. Ti jsou ale odkázáni hlavně na tyto příjmy," vysvětluje profesor ekonomie v Tiraně Adrian Civici.

Hodně emigrantů má podle albánských médií nejisté zaměstnání nebo dělají jen sezonní práce v zemědělství, v turistice nebo ve stavebnictví.

Albánie patří mezi nejchudší oblasti Evropy.Podle expertů přežívá v Albánii nejméně 200 tisíc rodin jen díky penězům, které dostávají od příbuzných žijících v zahraničí. Albánská komunita v Řecku čítá na 800 tsiíc lidí. Je to poměrně vysoké číslo v poměru k malé zemi, jakou je Albánie, která má tři a půl milionu obyvatel.

Píkladem velkého exodu obyvatel do sousedního Řecka po pádu komunistického režimu na počátku 90. let je obec Gjergjeviç

V této obci postavené ze solidních kamenných domů, ležící 220 kilometrů jižně od Tirany, žilo ještě před několika lety na 600 obyvatel. Dnes jsou tam jen čtyři. Všichni odjeli do Řecka v naději na lepší život.

"Od krize je náš syn v Řecku nezaměstnaný. Má čtyři děti, které musí živit, a posílá nám stále méně a méně peněz," svěřuje se se zlomeným hlasem Avni Jovani a obrací se ke zdi, kde visí fotografie jeho šesti dětí, pěti dcer a syna. Všichni jsou v Řecku.

Černí směnárníci v Tiraně.Bývalý učitel Trifon Prencaj přiznává, že by s manželkou nevyžili, kdyby nebylo pomoci jeho čtyř dětí, které odešly také do Řecka. "Co bych mohl bez jejich peněz pořídit s důchodem 110 eur (2800 korun)?" ptá se.

Ví dobře, že letos nemůže počítat s jejich návštěvou, ani na Velikonoce ani o prázdninách. "Je krize a oni musejí také šetřit. Ať je Bůh ochraňuje."

Podle albánské ústřední banky tvořily peníze, které posílali lidé z diaspory, devět procent albánského hrubého domácího produktu, což umožnilo zemi snížit obchodní deficit.
Rekordní byl rok 2007, kdy lidé ze zahraničí poslali svým příbuzným v Albánii 809 milionů eur (téměř 21 miliard korun).

Krize v Řecku postihla rovněž obchodní výměnu mezi oběma zeměmi. Řecko je po Itálii druhým největším investorem v Albánii.

Směr EU? Albánský premiér Beriša s českým eurikomisařem Fülem."Desítky subdodavatelských podniků v Albánii musely být kvůli poklesu poptávky ze strany řeckých podniků zavřeny. Práci tak ztratilo několik stovek lidí," vysvětluje Bardh Sejdarasi z národní komory subdodavatelů oděvů.

Dopad krize je rovněž cítit v zemědělském a potravinářském sektoru, ale především ve stavebnictví, kde řečtí investoři obsadili 30 až 40 procent albánského trhu.

"V současné době je zablokováno několik společných projektů, které měly být realizovány v infrastruktuře a které měly dosáhnout kolem 500 milionů dolarů," řekl Adrian Civici.

Foto: archiv EK a Profimedia.cz

Autor: AFP, ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ