Albánský ministr zahraničí: Kosovo uchvátit nechceme

Zahraničí
18. 4. 2015 14:30
Ministr zahraničí Albánie Ditmir Bushati.
Ministr zahraničí Albánie Ditmir Bushati.

Albánie má oficiální status kandidáta na členství v Evropské unii, ale bude to ještě dlouhá cesta. Všechny země Balkánu si napřed musejí vyřešit, respektive odpustit své historické problémy a křivdy. Horké hlavy jižních Slovanů a Albánců tomu zrovna nepomáhají. "Občas se někomu hodí dezinterpretovat politické výroky," řekl v rozhovoru pro TÝDEN albánský ministr zahraničí Ditmir Bushati.

Je v Albánii široký konsensus na členství v EU, nebo má někdo argumenty proti?

Máme široký konsensus, je to národní cíl sdílený celým politickým spektrem. Proces přistoupení je vnímán jako jediná alternativa a zároveň jako příležitost ke společenské transformaci, zlepšení sociální a ekonomické situace i demokratické důvěryhodnosti institucí.

A totéž platí pro NATO?

Ano.

Ani současné problémy, se kterými se Evropská unie potýká, jako třeba krize eura, vás neodrazují?

V případě západního Balkánu je motivací potřeba transformovat společnost, ekonomiku, propojit region fyzicky s Evropskou unií. Samozřejmě jsou důsledky krize eura cítit i v naší zemi, řecká krize zvlášť, ale neodrazují země z našeho regionu od jejich ambicí do EU vstoupit a pokračovat v procesu reforem.

Váš šéf, premiér Edi Rama, před dvěma týdny vzbudil rozruch, když v Kosovu prohlásil, že se s Albánií v budoucnu tak jako tak spojí. Řekl to schválně natvrdo, nebo mu to ujelo?

Srbské úřady si nesprávně vyložily výroky předsedy vlády. Mluvil o unijních aspiracích Albánie a Kosova a o procesu takzvaného znovusjednocení v rámci Evropské unie, kde všechny národy a státy zasedají pospolu.

Překlad, který jsem četl já, zněl, že se obě zemí spojí buď v EU, nebo vně.

Jak vně? Pro nás není jiné alternativy. Jak říkám, členství v EU je pro nás jediná reálná budoucnost.

Tak jako tak premiér znepokojil zejména Srby. Musel jste je uklidňovat?

Ne. Neměl jsem s nimi žádný problém. Je to hlavně mediální poprask. A někdy existuje zájem dezinterpretovat výroky z důvodů domácí politiky. Ale to se bavíme o srbských médiích a politicích.

Mapa Velké Albánie.Každopádně tato epizoda ilustruje, jak těžké je budování regionu v oblasti s tolika potížemi...

Seznam problémů se postupně redukuje. V posledních pěti letech se spolupráce zlepšila, jsem docela optimista, že agendy vstupu do EU a regionální spolupráce si vzájemně pomáhají a stimulují se. Ale nemůžeme popřít, že menu nevyřešených záležitostí je docela náročné.

Mnoho Albánců vyznává islám. Jakou roli v zemi hraje?

Jsme sekulární společnost, v níž evropští muslimové, evropští katolíci a evropští pravoslavní spolu žijí v míru a harmonii. I papež František to ocenil, když minulé září Albánii navštívil. Označil to za bratrství mezi vírami.

Co jste probíral s českými politiky na návštěvě Prahy?

Naším záměrem je oživit a zintenzivnit politickou a hospodářskou spolupráci s Českou republikou. Koncem roku sem přijede i náš premiér. Rádi bychom také našli oblasti, v nichž bychom mohli prohloubit vazby, zejména ekonomické. Důležité je i předávání know-how, vy už jste tou transformací prošli a jste v lepší pozici, můžete poskytovat i technickou pomoc Albánii a zemím v regionu, jak si poradit se závazky vyplývajícími z procesu přistoupení k Evropské unii.

A v čem můžeme být špatným příkladem? Kudy ne?

V České republice to jistě také není procházka růžovou zahradou, ale nejsem v postavení, ve kterém bych mohl komentovat českou politiku a práci zdejších institucí. Vždy se dá pochybovat, zda proces mohl být rychlejší.

O čem jsou či budou aktuální ekonomické vazby?

Hlavně jde o energetiku... Jihovýchodní Evropa se postupně stává energetickým koridorem i pro evropský trh, zvláště s rozhodnutím vybudovat Transjadranský plynovod, který spojí Kaspické moře s Jadranem.

Albánii nicméně opustil český energetický gigant ČEZ...

Myslím, že to už se vyřešilo. Úroveň spolupráce a dialogu mezi vládami je nyní uspokojivá.

Až v poslední době se v Albánii rozmáhá turistický sektor, jak pláže, tak hory. Jezdí k vám hodně Češi?

Ano. A rádi jich uvítáme ještě víc.

Co bude potřeba k přilákání více turistů? Proč to Albánii tak trvá?

Čtěte TÝDEN.Je to dlouhodobý potenciál, ve srovnání s jinými zeměmi, které do turistiky investovaly daleko více a daleko dříve, například Řecko, Turecko, Chorvatsko, o Itálii nemluvě. Ale země se rozvíjí, odvětví roste. V poslední dekádě jsme významně rozvinuli infrastrukturu a vybavenost, lépe zemi propagujeme.

Albánskými médii proběhla debata, zda by vláda neměla legalizovat marihuanu, kterou pěstuje řada zemědělců, a vyvážet ji do zemí, kde se smí konzumovat. Považujete to za seriózní debatu?

Samozřejmě, že ne. Nechme to Jamajce.

Více o albánsko-srbských sporech, existenci Kosova či strachu z Velké Albánie čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 20. dubna 2015.

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ