Alžběta II. pokřtila "svou" letadlovku. Žel bez letadel

Zahraničí
4. 7. 2014 16:15
Letouny F-35B začně Británie dostávat až od roku 2018.
Letouny F-35B začně Británie dostávat až od roku 2018.

Nezvykle, lahví whisky, pokřtila britská královna Alžběta II. ve Skotsku novou moderní letadlovou loď, která nese její jméno a je největším vyrobeným válečným plavidlem v historii Británie. Trochu paradoxní nicméně je, že letadlovka se bude muset několik let obejít bez letadel. Londýn na ně totiž nemá peníze.

Plovoucí pevnost má v příštích desetiletích upevnit pověst Británie jako světové námořní mocnosti. Loď je dlouhá 280 metrů, široká 70 metrů a má výtlak 65 tisíc tun.

Posádku včetně pilotů má tvořit na 1600 lidí. Loď uveze 36 stíhaček typu F-35 a čtyři vrtulníky. "Největší britské válečné plavidlo znamená novou fázi v historii našeho námořnictva," prohlásila panovnice při slavnostní ceremonii.

Britská panovnice přijíždí na křest letadlovky.

Protože se akce konala v loděnici ve skotském Rosythu, vymysleli si pořadatelé píárový gag a panovnice rozbila o bok plavidla místo tradičního šampaňského láhev skotské whisky Islay z palírny Bowmore.

Letadlová loď HMS Queen Elizabeth nové generace stála 6,2 miliardy liber (214,6 miliardy korun), tedy o 2,6 miliardy více, než se plánovalo. Z finančních důvodů není zatím jasné, zda se vyrobí další podobná loď.

Šetření v oblasti zbrojení a armády způsobilo, že loď zůstane ještě několik let bez letadel, protože na ně nejsou finance.

Alžběta II. při křtu letadlové lodi s jejím jménem ve Skotsku.

Britské královské námořnictvo přišlo kvůli úsporám o dosud poslední letadlovou loď v roce 2010. Šlo o HMS Ark Royal - spolu s ní odešlo do důchodu také jejích 80 letadel Harrier. Dnes nemá britská armáda ani jedno letadlo (vyjma vrtulníků), jež by bylo schopné odstartovat z paluby lodi. Teprve od roku 2018 začne postupně dovážet americké stroje typu F-35B.

Na palubu HMS Queen Elisabeth se jich vejde 40. Dva jeřáby jsou schopné dopravit letadlo z hangáru v nitru lodi na palubu za 60 sekund.

HMS Queen Elizabeth potřebuje ještě řádně dovybavit, nejde jen o letouny, než se poprvé odváží na moře, což se plánuje na rok 2017. Do plného provozu by pak měla loď vstoupit v roce 2020.

Grafika nové letadlové lodi Velké Británie.

Vláda má tak málo peněz, že nějaký čas dokonce přemýšlela, že zakázku nové letadlové lodi zruší. Zatím není jasné, zda bude mít Londýn jen jednu letadlovku, čí zda se ještě postaví sesterská loď HMS Prince of Wales.

Bílá kniha ministerstva obrany ji doporučuje po dokončení zakonzervovat, nebo prodat. Rozhodnutí by mohlo padnout po parlamentních volbách příští rok.

Velení námořnictva využilo dnešní slavnostní chvíle k lobování za vyšší výdaje na obranu v době, kdy politici omezují v posledních letech rozpočet na armádu s cílem snížit státní deficit. "Důvěryhodnost (armády) znamená investovat do lodí, ponorek a letadel, které jsou s to věrohodně bojovat," řekl novinářům admirál George Zambellas z námořního velitelství.

Letoun F-35B startuje z USS Wasp.

Pokřtění nového plavidla ve skotských loděnicích Rosyth za účasti čtyř tisíc lidí v čele s premiérem Davidem Cameronem a královnou má podle komentátorů silný politický význam.

Skotové budou v referendu 18. září rozhodovat o dalším setrvání v rámci Velké Británie a odpůrci skotské samostatnosti doufají, že spuštění lodě připomene Skotům, kolik pracovních míst a peněz jim přináší britský obranný sektor.

Autor: - pp -, ČTK Foto: Pentagon , ČTK/AP

Další čtení

Kritizovaný Trump: Springsteen je netalentovaný seschlý rocker

Zahraničí
16. 5. 2025

Macron, Merz, Starmer, Tusk a Zelenskyj společně volali Trumpovi

Zahraničí
16. 5. 2025

Fiala jednal s Macronem a von der Leyenovou o dostavbě Dukovan

Zahraničí
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ