Armáda USA bude využívat k mezipřistáním při letech do Afghánistánu nebo Iráku regionální letiště Parchim na severu Německa. Čínští provozovatelé letiště k věci mlčí, kritici varují před nočními lety. Informovala o tom rozhlasová stanice Ostseewelle.
Letiště Parchim jižně od Schwerinu se má stát křižovatkou pro přepravu amerických vojáků a nákladu do Afghánistánu a Iráku. První transporty z něj mají odstartovat už v srpnu, informoval rozhlas Ostseewelle.
Parchim byl až do roku 1944 letištěm německého Wehrmachtu. Rozhlasová stanice dále uvedla, že čínští provozovatelé letiště, Link Global Logistik, už vedou jednání s americkými leteckými společnostmi.
Číňané ale nový byznys s Američany ani nepotvrdili, ani nedementovali. „Nesmím k tomu nic říci," uvedl mluvčí společnosti. Také obec Parchim se před médii tváří, jako by o ničem nevěděla. Letiště je podle ní v soukromých rukou.
K mezipřistání dosud americká vojenská letadla při cestě pod Hindúkuš využívala letiště v Lipsku, kde také tankovala. Podle Ostseewelle se ale Pentagonu nezamlouvají tamní demonstrace proti vojenským letům.
Parchim se může Američanům líbit z několika důležitých příčin. Má především neobvykle dlouhou startovací dráhu, kolem tří kilometrů, což je užitečné hlavně pro nákladní letadla. Na letišti, které v době NDR využívala sovětská armáda, je dále čtyřiadvacetihodinový provoz. Nemá tedy žádná noční omezení.
Kritici ale varují, že až se z nebe začnou snášet hlučná americká letadla, místním se to nebude zamlouvat. Jako hlučné označují hlavně stroje přepravující až tři stovky vojáků typu Boeing 747 nebo MD 11.
Předběžně se ale v Parchimu počítá jen s jedním letem denně, uvedla stanice Ostseewelle.
Foto: Pentagon a ČTK/AP