Přes 70 procent obyvatel Spojených států je pro nasazení ženských příslušnic americké armády v bojových akcích, což nyní pravidla neumožňují. Zjistil to průzkum deníku The Washington Post a televizní stanice ABC News. Otázkou se nyní zabývá i americké ministerstvo obrany. V Iráku i Afghánistánu se totiž ženy do bojových situací beztak často dostávají.
Pentagon nyní ženám neumožňuje sloužit v jednotkách, jejichž hlavní úlohou je nasazení v přímém boji. Vojačky ale zároveň působí v jednotkách, které se těchto bojů mohou účastnit. "Povaha dnešních konfliktů se mění. V Iráku a Afghánistánu nejsou frontové linie," podotkla mluvčí amerického ministerstva obrany Eileen Lainezová.
Ženy se tak podle ní mohou snadno v boji ocitnout.
Změna pravidel americké armády by mimo jiné pomohla veteránkám. Nyní mají problém prokázat, že se účastnily bojových akcí, a často tak nedostanou zdravotní péči, na niž mají jejich mužští spolubojovníci nárok. "Do armády vstupuje stále více žen, podílejí se na její činnosti a jsou hodnotnými členy jednotek. Poskytne jim Amerika uznání, které si zaslouží?" uvedla Linda Schwartzová, která pracuje pro ministerstvo starající se o veterány.
Změnu pravidel pro bojové nasazení žen tento týden doporučila vládní komise pro menšiny v ozbrojených složkách. Současný zákaz je podle ní překonaný a brání ženám v armádě v dalším rozvoji.
Ženy v současnosti podle listu The Washington Post tvoří 14,5 procenta aktivních členů amerických ozbrojených sil. Celkem jich v armádě slouží 203 tisíc, z toho 25 tisíc v Iráku a Afghánistánu. Představují tak deset procent amerických sil nasazených v tamních konfliktech.