Němečtí fyzikové pochybují o spolehlivosti protiraketového systému, který Američané plánují ve střední Evropě. O jejich názorech informuje deník Berliner Zeitung.
"Podobný štít jen předstírá bezpečnost," říká hamburský fyzik a zbrojní expert Götz Neuneck. "Oči" radaru lze snadno oklamat atrapami, které uvolní útočící rakety během svého letu. Radar podle něj neumí rozlišovat mezi falešnými a ostrými raketami.
Plánovaný systém Spojené státy testovaly asi dvacetkrát nad Atlantikem. Jen polovina zkoušek byla úspěšná, říká fyzik Jürgen Altmann z Dortmundu. Sice se při testech používaly také atrapy, ale bylo jich příliš málo na to, aby simulovaly realistické podmínky.
Až v momentě, kdy rakety, které letí až 1000 kilometrů vysoko, opět v blízkosti svého cíle vstoupí do atmosféry, může protiraketový systém rozlišovat mezi atrapami a raketami. To už je ale příliš pozdě, říká Altmann. Protirakety Patriot, které jsou nyní k dispozici, jsou příliš pomalé na to, aby ve zbývajících dvou až třech minutách rakety zasáhly.
Mezikontinentální rakety je možné odrážet ve startovací fázi, která trvá dvě až pět minut. V této době lze totiž raketu dobře rozpoznat infračervenými detektory citlivými na teplo, a to díky jejímu horkému pohonnému plameni. Pak je možné rakety například sestřelovat z letadel vysokoenergetickými laserovými paprsky.
Jürgen Altmann poukazuje na malý časový prostor v případě útoku, který by pocházel například z Íránu. Vědec počítal letové dráhy mezikontinentálních raket mezi Íránem a různými cíli ve Spojených státech. Výsledek? Jestliže radarová stanice v Česku zachytí útočící rakety, zbývají jen dvě minuty na odpálení odvetné rakety z Polska. "To je nepochybně příliš málo," dodává Altmann.
Ilustrace: Jana Kubátová