Amnestii mají i na Slovensku. Poněkud skromnější

Zahraničí
2. 1. 2013 12:05
Ivan Gašparovič vyhlásil amnestii k 20. výročí vzniku Slovenské republiky.
Ivan Gašparovič vyhlásil amnestii k 20. výročí vzniku Slovenské republiky.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič k 20. výročí vzniku samostatného Slovenska udělil dnešním dnem amnestii. Amnestie se mimo jiné týká osob, které dostaly tresty odnětí svobody do 18 měsíců, a to ve věznicích s nejmírnější ostrahou. Podle deníku Sme by se na svobodě mohlo ocitnout na 550 vězňů.

Prezident rovněž odpustil podmínečné tresty a zrušil tresty vyhoštění uložené cizincům před 1. srpnem 2004, pokud tito cizinci jsou nyní občany některého ze států Evropské unie.

Ve všech případech se na bývalé vězně či odsouzené bude pohlížet, jako kdyby nikdy odsouzeni nebyli.

Slovenská amnestie se nevztahuje na osoby, které v posledních deseti letech před uložením nynějšího trestu vězení byly pravomocně odsouzeny za úmyslný trestný čin k odnětí svobody nebo které byly v těchto deseti letech propuštěny z výkonu trestu.

Amnestie také neplatí, pokud tresty padly za činy s následkem smrti, těžké újmy na zdraví nebo škody velkého rozsahu. Nevztahují se ani na tresty uložené za zanedbávání povinné výživy, ohrožování mravní výchovy mládeže, šíření toxikomanie a podávání alkoholu mladistvým. Pokud pachatelé konali pod vlivem drog či v opilosti, omilostněni rovněž nebudou.

Za určitých podmínek mají šanci na milost odsouzení s nevyléčitelnými životu nebezpečnými chorobami, také starší 65 let odsouzení na méně než 18 měsíců, těhotné ženy starající se o další dítě mladší 15 let a osamělé osoby - matky či otcové pečující nejméně o dvě děti mladší 15 let.

Úleva přeplněným věznicím

Spisy vězňů, kterých by se amnestie mohla týkat, zkoumají od rána soudci, kteří se sešli v bratislavském Ústavu pro výkon trestu a odnětí svobody. Šestičlenný tým soudců bude rozhodovat usnesením; přítomni jsou i prokurátoři, kteří se mohou proti usnesení odvolat.

Ve slovenských věznicích s nejnižší ostrahou je celkem 5161 lidí, což znamená naplnění na 125 procent. Na Slovensku jsou přeplněné věznice s ostrahou všech typů, napsal deník Sme.

Gašparovič v minulosti už jednu amnestii udělil. Stalo se to v roce 2004, když nastoupil na prezidentský post, a jeho rozhodnutí se tehdy týkala jen dvaceti lidí. Nejvíce vězňů bylo na Slovensku omilostněno v rámci amnestie z roku 1990, kterou vyhlásil tehdejší československý prezident Václav Havel. Slovenská nápravná zařízení tehdy opustilo asi 10 tisíc lidí.

Právník Ondrej Mularčík deníku Sme řekl, že prezident Gašparovič oproti minulosti může omilostnit jen pravomocně odsouzené. Osob nepravomocně odsouzených či trestně stíhaných se amnestie týkat nemůže.

Amnestii vyhlásil na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky i český prezident Václav Klaus. Podle českého ministerstva spravedlnosti by se amnestie mohla týkat bezmála sedmi tisíc osob.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ