Možný odchod
Analytička: Dohoda s EU referendum v Británii příliš neovlivní
18.02.2016 14:25
Konkrétní podoba smlouvy o nových vztazích mezi Británií a Evropskou unií, která by měla vzejít ze čtvrtečního začínajícího summitu EU v Bruselu, nebude mít v očekávaném britském referendu o setrvání v unii příliš velký význam. Myslí si to analytička Camino Morteraová z bruselské pobočky londýnského Střediska pro evropskou reformu (CER). Britové totiž podle ní budou hlasovat daleko obecněji - o Evropské unii jako takové.
"Nemyslím, že celá ta dohoda bude mít nějaký velký význam. Její konkrétní podoba nerozhodne o budoucnosti Británie v EU," řekla Morteraová. Je to podle ní vlastně smutné, neboť Cameron svým evropským partnerům význam procesu trvajícího celé měsíce vysvětloval právě tím, že před referendem potřebuje voličům v Británii ukázat Evropskou unii fungující daleko lépe než dosud.
Prezidenti a premiéři osmadvacítky se ve čtvrtek sjíždějí do Bruselu ve chvíli, kdy stále nepanuje shoda na kompromisním návrhu vzájemné dohody.
Podle analytičky však není možné přímo říci, že budoucnost ostrovního království v Evropské unii - a do značné míře také EU jako takové - závisí na nyní hledané dohodě, o kolik například proškrtat přídavky na děti Polákům či Rumunům pracujícím v Británii.
Morteraová předpokládá, že po podpisu finální verze textu v pátek či v sobotu bude "celé to hádání o obsahu rychle zapomenuto". Britský premiér se totiž vrátí do Londýna s tím, že dosáhl toho, čeho v jednáních s evropskými partnery dosáhnout chtěl. Cameron o svých návrzích měsíce vyjednává jak s vrcholnými politiky v evropských metropolích, tak také v posledních měsících třeba s mnohem méně známými zástupci politických frakcí v Evropském parlamentu.
"Nemyslím, že tu dohodu někdo bude číst. Je příliš komplikovaná. A média si vyberou jednu či dvě věci - třeba roli europarlamentu při schvalování příslušných změn a předloží to čtenářům ve velmi zjednodušené podobě ve stylu 'bruselští byrokraté nás tlačí k tomu či onomu'," poznamenala analytička.
Hlavním faktickým problémem, který musí v příštích hodinách státníci vyřešit, jsou podle ní otázky související s řízením eurozóny. Francie a Německo podle ní mají velké výhrady k textu, kterého by chtěla dosáhnout Británie. "Snaží se zajistit, že Londýn nebude mít ve výsledku nějaké výhody pokud jde o finanční regulace a podobné věci," podotkla Morteraová.
"V zásadě vyřešená" je podle ní naopak otázka sociálních příspěvků, která je významná pro země ze středu a východu Evropy. "Vlastně jsem čekala, že boj kolem toho bude daleko větší," poznamenala.
Referendum o setrvání v unii se podle ní uskuteční v Británii do léta, nejčastěji se v této souvislosti objevuje úvaha o konci června. Podle analytičky je pro Británii a její hospodářství problematická samotná déle trvající nejistota o budoucnosti. A pro vládu je lepší vypsat referendum v první polovině funkčního období. "Později už to většinou bývá referendum více o vládě než o položené otázce," připomněla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.