Nejrozšířenějším náboženstvím světa stále zůstává křesťanství. Tuto víru vyznává 2,3 miliardy lidí. Na druhém místě je islám s 1,8 miliardy věřících. Třetí jsou takzvaní nepřičlenění, což mohou být lidé, kteří sice jsou věřící, ale neztotožňují se s žádným velkým náboženstvím, případně ateisté. Vyplývá to z nejnovější demografické analýzy americké výzkumné agentury Pew Research Center.
Křesťané podle zprávy tvoří téměř třetinu, 31 procent lidstva. Mezi roky 2010 až 2015 se narodilo křesťanským matkám 223 milionu dětí, 107 milionu křesťanů však zemřelo. Přírůstek je znát hlavně v subsaharské Africe, kde v daném období přibylo 64,5 milionu křesťanů, a v Latinské Americe. Problém je ale na našem kontinentu. "Analýza ukazuje, že počet křesťanů v Evropě, která je považována za hlavní oblast tohoto náboženství, klesá," konstatuje Pew Research Center. Počet křesťanů se tam mezi roky 2010 až 2015 snížil o 5,6 milionu.
Jenom v Německu klesl počet křesťanů o 1,4 milionu. Oproti tomu muslimů v Evropě během tohoto období přibylo 2,3 milionu. "V celosvětovém měřítku tvoří muslimové druhou největší náboženskou skupinu, která má 1,8 miliardy členů. To je 24 procent světové populace," uvádí agentura. S 16 procenty následují lidé, kteří nepatří k žádnému velkému světovému náboženství, Pew Research Center je označuje jako "bez náboženství". Hinduisté tvoří patnáct procent lidstva a buddhisté sedm procent.
Další demografický vývoj bude podle agentury přát především muslimům. Už mezi roky 2030 a 2035 by měli v přirozeném přírůstku, tedy v porovnání počtu narozených se zemřelými, překonat křesťanství. Nůžky mezi nimi se pak mají v následujících letech nadále rozevírat.