Anglikánská církev v Británii jmenovala svou první biskupku, kterou se stala Libby Laneová. Tento historický krok, který tamní anglikány velmi rozděluje, ukončuje staletí trvající vedoucí postavení mužů v církvi a přichází 20 let od okamžiku, kdy bylo ženám umožněno, aby v Británii vykonávaly kněžský úřad.
Laneová byla vysvěcena na kněžku v roce 1994 a úřad vykonávala v anglickém městě Blackburn v hrabství Lancashire. Od dubna 2007 je vikářkou v hrabství Cheshire na severozápadě Anglie. Je vdaná a její manžel George je také kněz, slouží jako kaplan na letišti v Manchesteru.
Diskuse o biskupském svěcení žen v Anglii vedla před lety málem k rozštěpení anglikánské církve, která v Anglii zahrnuje kolem 27 milionů pokřtěných věřících. Ve světě pak mají církve anglikánského společenství kolem 80 milionů členů a působí ve více než 160 zemích. Vedení církve v Anglii nakonec návrh schválilo letos v červenci a formálně potvrdilo minulý měsíc.
Anglikánská církev je v Anglii státní církví, v jejímž čele stojí panovník. Královna i vláda biskupské svěcení žen podpořily. Naopak otevřeně proti potvrzení žen jako biskupů v Anglii bylo ještě nedávno silné tradicionalistické křídlo v církvi, které má teologické námitky a domnívá se, že to odporuje Bibli.
Jako biskupky ženy slouží již léta v anglikánské církvi například v Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě a ve Spojených státech. Tvrdě proti svěcení žen jsou naopak anglikánské církve v Africe.
Církve z jednotlivých zemí tvoří anglikánské společenství, jehož čestným předsedou je britský arcibiskup z Canterbury. Ten však nevykonává svou autoritu mimo Anglii a zahraniční církve nemají vazbu na britskou monarchii a rozhodují se a fungují samostatně. Společné je pro ně ale například to, že kněží nejsou vázáni celibátem.
Nynější změna v církvi v Anglii tedy není závazná pro jiné anglikánské církve, ale podle církevních představitelů je silným vzkazem, který mnohé z těchto církví povede ke stejnému kroku.
Anglikánskou církev založil v 16. století král Jindřich VIII., aby se mohl rozvést s Kateřinou Aragonskou a vzít si Annu Boleynovou, když mu papež rozvod zakázal. Anglikánství je stále nejčastěji spojováno s anglikánskou církví, avšak anglikánské církve existují v mnoha částech světa. Anglikánské společenství je v různé míře přítomné ve více než 160 zemích.