Dvě organizace, Exit a Dignitas, praktikují v zemi helvétského kříže asistovanou sebevraždu. Zájem o ni stále stoupá. Zatímco u Exitu se zvýšil loni počet případů eutanázie ve srovnání s předchozím rokem o 17 procent, u Dignitasu to bylo dokonce 35 procent. První jmenovaná organizace nyní slaví 30. výročí své existence.
Loni pomohli lékaři Dignitasu dobrovolně odejít ze života 144 lidem, jen pět bylo ze Švýcarska. Všichni ostatní byli cizinci. U Exitu to bylo dokonce 305 lidí, přičemž všichni byli Švýcaři.
Exit pomáhá od svého založení před třiceti lety výhradně těm, kdo mají bydliště ve Švýcarsku. Organizace má zhruba 60 tisíc členů a za dobu své existence prošla nelehkými zkouškami a hrozil jí dokonce zánik.
Ti, kdo chtějí dobrovolně odejí ze života, musejí splňovat jisté předpoklady, zdůrazňuje Bernhard Sutter, vicepresident sdružení Exit. K tomu patří beznadějná prognóza či nesnesitelné bolesti. Nejčastější diagnózou u těch, kdo chtějí podstoupit eutanázii (z řečtiny "dobrá smrt"), je rakovina.
Přání dobrovolně zemřít vyjadřují poměrně často i ti, kdo trpí několika chorobami současně - polymorbiditou. Žádná z nich přitom nemusí být smrtelná, ale ve svém souhrnu způsobují nesnesitelné utrpení. Při své činnosti se spolupracovníci Exitu opírají o článek 115 švýcarského trestního zákoníku, jenž pomoc někomu zemřít nezakazuje.
Exit uspořádá 15. června v Curychu (Zürich) akci pro veřejnost, jež souvisí s třicátým výročím existence sdružení. Název akce, na níž přijedou i odborníci ze zahraničí, je "Všechno o konci života a pomoci při umírání". V souvislosti se zmíněným jubileem se bude v Curychu od 13. do 18. června konat mezinárodní kongres "Right-to-Die-Societies", na němž se sejdou zástupci organizací poskytujících eutanázii ze 45 zemí.
Když Exit před třemi desítkami let vznikl, měl 69 členů. V té době zažívalo Švýcarsko aféru kolem lékaře Urse Haemerliho, který čelil obvinění z úmyslného zabití proto, že podporoval pasivní pomoc zemřít. Tento internista u pacientů nemocných na smrt neaplikoval v poslední fázi jejich utrpení opatření, jež by prodloužila jejich život. Zvláště nejrůznější přístroje. Prokuratura zastavila po roce lékařovo vyšetřování.
Eutanázie má u Švýcarů širokou podporu. Ukázalo se to i loni, když v kantonu Curych odmítlo v referendu 84,5 procenta hlasujících iniciativu za zákaz eutanázie. Iniciátoři referenda chtěli zakázat i takzvanou turistiku spojenou s asistovanou sebevraždou. Tu uskutečňuje už zmíněný Dignitas.
Tato organizace vznikla fakticky z rozporů a krize, které Exit v určité fázi své existence zažíval. Z tohoto důvodu mnoho členů roku 1998 z Exitu vystoupilo. Jeden z nich, Ludwig A. Minelli, obratem založil Dignitas. Ten se soustředí hlavně na zahraniční "klientelu".