Atentátník z letu Amsterodam-Detroit je <span>londýnský kajdista</span>

Zahraničí
30. 12. 2009 13:34
Umar Farouk Abdulmutallab, budoucí terorista, v roce 1991.
Umar Farouk Abdulmutallab, budoucí terorista, v roce 1991.

Umar Farouk Abdulmutallab, budoucí terorista, v roce 1991.Vánoční atentátník, jenž se pokusil odpálit nálož v letadle nad Detroitem, byl podezřelý už za studií v Londýně, jeho cesty se v minulosti zkřížily s úřady i rozvědkou. Přesto se dostal s výbušninou a s 278 cestujícími na palubu Airbusu 330.

Nigerijec Umar Farouk Abdulmutallab (23) se nadchl pro radikální politiku už jako student University College London, zjistil list The Times.

ČTĚTE TAKÉ: Útok na letadlo byla odplata, oznámila al-Kajda
                        Terorista chtěl odpálit letadlo mířící do USA
                        Bomba teroristy z Nigérie by zničila i větší letadlo

Abdulmutallab je bývalým předsedou Londýnské studentské islámské společnosti. Už to mohlo být varující - vedení společnosti je totiž očividně líhní radikálů: Za poslední tři roky byli tři atentátníkovi předchůdci obviněni z terorismu, dva byli usvědčeni, Abdulmutallab je čtvrtý.

Aktivista, později terorista. Vpředu v červeném svetru, Londýn 1991.Coby student a předseda spolku Abdulmutallab organizoval v lednu 2007 konferenci nazvanou Týden války s terorem, na niž zval řečníky z politických kruhů, obhájce lidských práv i bývalé vězně americké základny na Guantánamu. Jedna z přednášek se jmenovala Džihád versus terorismus a měla být „o islámských pozicích s respektem k džihádu".

Útržky z Abdulmutallabova života nasvědčují, že se rekrutem al-Kajdy stal už za svých studií v Londýně, což znepokojuje bezpečnostní složky.

Podle nich je islámský radikalismus na britských univerzitách v silné pozici. Předchozí vyšetřování jiných případů prokázala, že extremisté využívají politická setkání studentů a kroužky náboženských studií pro nábor nových bojovníků.

Před Buckinghamským palácem, školní výlet, 1992. Abdulmutallab vpravo.Abdulmutallab opustil University College London loni. Poté se pokusil obnovit si v květnu studentské vízum na základě fiktivního studia na neexistující škole. Zamítnutí jeho žádosti o vízum možná uchránilo Británii před útokem.

Jeho jméno už v minulosti padlo v souvislosti s jistou protiteroristickou operací britských výzvědných služeb, ale ani to nezabránilo vpuštění Nigerijce s trhavinou do letadla. Stejně jako tomu nezabránilo varování, jež poskytl úřadům atentátníkův otec.

ČTĚTE TAKÉ: Obama o pokusu o atentát: systémová chyba

Foto: ČTK/AP, Profimedia

Autor: - rs -

Další čtení

ilustrační foto

V Indii se zřítil Boeing krátce po startu. Na palubě bylo asi 240 lidí

Zahraničí
12. 6. 2025

USA stahují část diplomatického personálu z blízkovýchodních zemí

Zahraničí
12. 6. 2025

Americký soud nařídil propustit aktivistu Chalíla, kterého chce Trump deportovat

Zahraničí
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ