Atentátník z letu Amsterodam-Detroit je <span>londýnský kajdista</span>

Zahraničí
30. 12. 2009 13:34
Umar Farouk Abdulmutallab, budoucí terorista, v roce 1991.
Umar Farouk Abdulmutallab, budoucí terorista, v roce 1991.

Umar Farouk Abdulmutallab, budoucí terorista, v roce 1991.Vánoční atentátník, jenž se pokusil odpálit nálož v letadle nad Detroitem, byl podezřelý už za studií v Londýně, jeho cesty se v minulosti zkřížily s úřady i rozvědkou. Přesto se dostal s výbušninou a s 278 cestujícími na palubu Airbusu 330.

Nigerijec Umar Farouk Abdulmutallab (23) se nadchl pro radikální politiku už jako student University College London, zjistil list The Times.

ČTĚTE TAKÉ: Útok na letadlo byla odplata, oznámila al-Kajda
                        Terorista chtěl odpálit letadlo mířící do USA
                        Bomba teroristy z Nigérie by zničila i větší letadlo

Abdulmutallab je bývalým předsedou Londýnské studentské islámské společnosti. Už to mohlo být varující - vedení společnosti je totiž očividně líhní radikálů: Za poslední tři roky byli tři atentátníkovi předchůdci obviněni z terorismu, dva byli usvědčeni, Abdulmutallab je čtvrtý.

Aktivista, později terorista. Vpředu v červeném svetru, Londýn 1991.Coby student a předseda spolku Abdulmutallab organizoval v lednu 2007 konferenci nazvanou Týden války s terorem, na niž zval řečníky z politických kruhů, obhájce lidských práv i bývalé vězně americké základny na Guantánamu. Jedna z přednášek se jmenovala Džihád versus terorismus a měla být „o islámských pozicích s respektem k džihádu".

Útržky z Abdulmutallabova života nasvědčují, že se rekrutem al-Kajdy stal už za svých studií v Londýně, což znepokojuje bezpečnostní složky.

Podle nich je islámský radikalismus na britských univerzitách v silné pozici. Předchozí vyšetřování jiných případů prokázala, že extremisté využívají politická setkání studentů a kroužky náboženských studií pro nábor nových bojovníků.

Před Buckinghamským palácem, školní výlet, 1992. Abdulmutallab vpravo.Abdulmutallab opustil University College London loni. Poté se pokusil obnovit si v květnu studentské vízum na základě fiktivního studia na neexistující škole. Zamítnutí jeho žádosti o vízum možná uchránilo Británii před útokem.

Jeho jméno už v minulosti padlo v souvislosti s jistou protiteroristickou operací britských výzvědných služeb, ale ani to nezabránilo vpuštění Nigerijce s trhavinou do letadla. Stejně jako tomu nezabránilo varování, jež poskytl úřadům atentátníkův otec.

ČTĚTE TAKÉ: Obama o pokusu o atentát: systémová chyba

Foto: ČTK/AP, Profimedia

Autor: - rs -

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ