Pracovním obědem s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a s estonským premiérem Jürim Ratasem zahájil premiér Andrej Babiš pracovní jednání v Salcburku. Později odpoledne ho čekají ještě bilaterální schůzky s Kurzem a s Ratasem a také s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Rozhovory se zaměří na problematiku migrace a na nadcházející odchod Británie z Evropské unie. Jednání začalo se zhruba půlhodinovým zpožděním, protože Kurzovi zkomplikovala příjezd z Vídně hustá doprava.
Politici se scházejí v Salcburku na pozvání Kurze, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Migrace je pro Rakousko jedním z velkých evropských témat i z toho důvodu, že Kurz na omezení nelegální migrace postavil svou loňskou volební kampaň. Vídeň stejně jako Praha odmítá rozdělování migrantů mezi členské země EU. Brexit je také významné téma rakouského předsednictví, protože příští rok na jaře vyprší dvouletá lhůta, kterou evropské smlouvy dávaly Británii pro vyjednání podmínek jejího odchodu z unie.
Babiš se před polednem na úvod návštěvy v Salcburku společně s manželkou Monikou zúčastnil slavnostního zahájení Salcburských hudebních slavností. Hudební program v rodišti skladatele Wolfganga Amadea Mozarta začal už před týdnem, v pátek ho však slavnostně otevřel rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Večer se Babiš s ostatními evropskými politiky na festival vrátí a podívají se na operu Kouzelná flétna, v níž účinkuje mezi jinými i český basbarytonista Adam Plachetka.
Český premiér tento týden už podruhé spojil návštěvu hudebního festivalu s diplomacií. Ve středu se v Bayreuthu zúčastnil hudebních slavností věnovaných Richardu Wagnerovi, na nichž během přestávky opery Lohengrin jednal s bavorským premiérem Markusem Söderem mimo jiné o migraci či o česko-bavorské spolupráci.