Diplomaté v Aténách si situaci náramně pochvalují: po uzavření balkánské trasy se počet migrantů a uprchlíků, kteří se touto cestou pokoušejí dostat do střední Evropy, výrazně snížil. V lednu 2016 přišlo z Turecka do Řecka téměř 67 500 migrantů a uprchlíků, kteří pak cestovali dál do střední Evropy.
O rok později - v lednu 2017 - to bylo už jen 1393. Většina z nich setrvává dohromady s dalšími asi 61 tisíci lidmi v uprchlických táborech na ostrovech a na řecké pevnině. Přesto i ve čtvrtek mají převaděči dobré obchody. Přebudovali totiž svůj byznysmodel: "Znám tajnou cestu," říkají migrantům a dál vydělávají na úkor zoufalých lidí.
Nejhůř jsou na tom migranti, které drží na řeckých ostrovech. Od dubna 2016 pro ně platí ustanovení migrační dohody Evropské unie s Tureckem z března 2016. Kdo přeplul z Turecka na řecké ostrovy na východě Egejského moře, musí tam zůstat tak dlouho, dokud nerozhodnou soudci zabývající se jeho azylovou žádostí. Kdo azyl nedostane, měl by být poslán zpět do Turecka. Dosud bylo v rámci této dohody vráceno bezmála 900 lidí. Turecký stát a jeho prezident Recep Tayyip Erdogan dohodu s EU dodržují. Za to mají postupně z unijní kasy přitéci do Ankary více než tři miliardy eur.
Azylová řízení se ale v Řecku kvůli personální nouzi táhnou; dosud EU poslala jen zlomek slíbených 400 azylových soudců. Výsledkem jsou spory, rvačky a výtržnosti v místech a okolí takzvaných hotspotů, neboli registračních center na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos. "Na ostrovech je situace špatná. Po šesti letech jsem požádal o přeložení," sdělil důstojník pobřežní stráže. Viděl mrtvé děti. "V noci se někdy probudím zpocený," říká. Těžké je to také pro azylové soudce. Mnoho uprchlíků se jich ptá: "Vy byste se svou rodinou šli ve čtvrtek do Turecka?"
O něco lepší je situace na pevnině. Lidé se tam nemusí bát, že budou posláni zpět. Růžová ale jejich budoucnost v krachem ohroženém Řecku přesto není. Stát má málo prostředků, jak jim pomoci. K rasistickým útokům jako ve střední Evropě ale v Řecku nedochází. Tady i tam protestují pravicoví extremisté proti "migrační vlně," uvedl policejní mluvčí. "Jinak žádné incidenty, co by stály za zmínku."
Vládě premiéra Alexise Tsiprase se dosud dařilo do určité míry udržet situaci pod kontrolou. Ještě před rokem vysedávaly tisíce migrantů v pověstném nuzném táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici. Po vztyčení plotu tam opakovaně docházelo k jeho strhávání a střetům s pohraniční policií. Levicoví radikálové podněcovali zoufalé lidi, aby obcházeli plot překračováním vodních toků. Přitom přišlo několik migrantů o život.
Řeckým úřadům se nakonec podařilo vyklidit tábor bez použití síly. Migranti jsou nyní ubytováni ve skladech, v kontejnerových obydlích a ve stanových táborech kolem přístavního města Soluň. Ne všechny tábory jsou ale dobře vybavené na zimu. Některé se také nachází v centrálním Řecku.
Bolehlav způsobuje úřadům divoký tábor s asi 1500 lidmi v Hellinikon, starém uzavřeném letišti v Aténách. "Je to tu špatné. Co nejdřív ubytujeme lidi někde jinde," ujistil ministr pro migraci Jannis Muzalas.
A pak jsou tu pašerácké bandy: flexibilní a přizpůsobivé. Nyní migrantům za hodně peněz slibují, že je dále na sever přepraví přes alternativní trasy. Pašeráky zatýká policie v severním Řecku téměř denně. Pokoušejí se dostat osobními vozy a mikrobusy menší skupinky migrantů do západního Řecka z oblasti kolem řecko-turecké pohraniční řeky Evros. Pokud dorazí do Soluně, cesty se rozdvojí. Část migrantů je přepravována dál přes tu část makedonské hranice, kterou nezajišťuje plot.
Další část se vydá starou migrační cestou do Itálie. Západořecké přístavy Patras a Igumenica byly v posledních 20 letech centry nelegální migrace na trase Turecko-Řecko-Itálie. Odtamtud denně vyjíždí několik trajektů do italských přístavů Brindisi, Bari, Ancona, Benátky a Terst. Desítky migrantů se denně pokouší nepozorovaně nebo skrytě v nákladním voze dostat na jednu z těchto plaveb.
Odborníci v Aténách nedokážou říct, zda relativní klid vydrží. "Celé východní Středomoří je destabilizované. Nedám ruku do ohně za to, že s uzavřením balkánské trasy se problém vyřešil," řekl vysoce postavený řecký diplomat dobře znalý tématu.