"Barbarská vražda!" Europoslanci odsoudili smrt maltské novinářky

Zahraničí
24. 10. 2017 20:31
Daphne Caruanová Galiziová.
Daphne Caruanová Galiziová.

Zdravá demokracie potřebuje svobodná média bez státního dohledu, dobrá žurnalistika je ale nebezpečná práce. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to řekl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Poslanci se tématu ochrany novinářů a svobody sdělovacích prostředků věnovali v reakci na nedávnou vraždu novinářky Daphne Caruanové Galiziové na Maltě.

Poslanci v debatě odsoudili "barbarskou" vraždu třiapadesátileté investigativní novinářky. Předseda socialistické frakce Gianni Pittella ji označil za "útok na evropskou demokracii". Europoslanci v debatě připomněli i další oběti útoků proti novinářům, například redaktorku nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy Taťjanu Felgengauerovou, kterou pobodali v pondělí v ruské metropoli.

Už v poledne poslanci uctili památku Caruanové Galiziové minutou ticha. Na balkóně plenárního sálu byla přítomna také její rodina - manžel a tři synové. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani poté oznámil, že místnost pro tiskové konference v budově parlamentu ve Štrasburku ponese jméno Caruanové Galiziové.

"Myslím, že by měl být zapojen i Europol - v rámci mezinárodního vyšetřování," uvedl Tajani a vyzval maltské úřady, aby vynaložily "veškeré potřebné úsilí", aby našly vrahy Caruanové Galiziové. "Daphneina vražda nesmí zůstat nepotrestána," dodal předseda europarlamentu. Poslanci za frakci Zelených vyzvali, aby Evropská komise zahájila šetření v oblasti dodržování evropských pravidel o boji proti praní špinavých peněz na Maltě.

Maltská novinářka Caruanová Galiziová zahynula minulé pondělí. Pod její vůz kdosi umístil bombu, která byla podle vyšetřovatelů odpálena na dálku. Maltská vláda v sobotu nabídla milion eur (25,6 milionu Kč) a ochranu za informace o tom, kdo novinářku zavraždil.

Caruanová Galiziová přispívala do několika maltských novin i časopisů a psala i velmi sledovaný blog. Ve svých článcích se zaměřovala na místní zločinecké organizace, politiky, obchodníky a další mocné. Nemálo z nich proti ní podalo žalobu. V poslední době sbírala informace o pašovaní ropy z libyjské rafinerie tamějšími milicemi. V minulosti se věnovala také kauze takzvaných Panamských dokumentů.

Evropský parlament dnes také přijal zprávu, která vyzývá Evropskou komisi, aby do konce roku navrhla pravidla k lepší ochraně takzvaných whistleblowerů, tedy lidí poukazujícím na nelegální či neetické praktiky, které jdou proti veřejnému zájmu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ