Hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier řekl, že dělá, co může, aby zabránil odchodu Británie z evropského bloku bez dohody. Zároveň zdůraznil, že o takzvané irské pojistce, která je hlavním sporným bodem brexitové dohody, nelze znovu vyjednávat. Premiérka Theresa Mayová, která v úterý připustila možnost krátkého odkladu brexitu, ve středu v příspěvku v listu The Daily Mail uvedla, že její další vyjednávání s Evropskou unií začíná přinášet ovoce.
"Dělám, co mohu," řekl Barnier v rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici France Info. Zároveň vyzval i všechny ostatní, aby "udělali vše", co je v jejich silách, aby se dosáhlo dohody. "Je načase, aby se v té zemi (Británii) uskutečnil dialog mezi většinou a opozicí," dodal.
"Není přesné, když řekneme, že nejpravděpodobnější je 'no deal'," řekl dále Barnier s odkazem na scénář odchodu Británie z EU bez dohody. "Je to jedna z možností, není to ještě pravděpodobnost," dodal.
Brexit je naplánován na 29. března. V úterý však Mayová poprvé připustila, že Británie může požádat o krátký odklad termínu odchodu země z EU. Přistoupit k tomu ale chce jen v případě, že britští poslanci odmítnou při nadcházejícím hlasování její brexitovou dohodu i možnost, aby země opustila Unii zcela bez dohody.
Dolní sněmovna bude o úterním oznámení Mayové debatovat a večer má hlasovat o dodatcích, které mohou ovlivnit další postup vlády. Labouristé hodlají k hlasování předložit například dodatek, který má podpořit jejich brexitový plán. Lídr opozice Jeremy Corbyn již avizoval, že pokud poslanci tento dodatek odmítnou, labouristé oficiálně podpoří vypsání dalšího referenda. Přijatými pozměňovacími návrhy se vláda nemusí řídit, ovšem byla by pod značným politickým tlakem, aby tak učinila.
Mayová v článku v listu The Daily Mail uvedla, že si odklad brexitu nepřeje a že se "naprosto soustředí" na dosažení dohody do 29. března. Napsala rovněž, že její snaha vyjednat s Unií některé ústupky ohledně takzvané irské pojistky "už začíná přinášet ovoce". Mayová v příspěvku v The Daily Mail rovněž kritizovala předsedu labouristů Corbyna, jehož "cynické politické hry" by podle ní Británii vrátily na úplný začátek.
Hlavní spor se nyní vede o takzvanou irskou pojistku, o které ale podle Barnierova prohlášení není možné znovu vyjednávat. Dosavadní podoba pojistky vyvolává u některých britských poslanců obavu, že její uplatnění - byť je až záložním řešením - může Británii připoutat k unijním strukturám i po odchodu země z EU. Takové úvahy patří k hlavním důvodům, proč dohoda o podmínkách brexitu nezískala dosud v britském parlamentu podporu.
Konzervativní britský poslanec Jacob Rees-Mogg, který je jedním z hlavních zastánců důsledného oddělení Británie od unijních struktur, řekl, že by mohl podpořit v parlamentu brexitovou dohody premiérky Mayové, pokud by byla irská pojistka časově omezená. Pro dohodu by prý byl ochoten hlasovat, "pokud by tu bylo jasné datum, které říká, že pojistka končí, a pokud by bylo v textu dohody nebo v obdobě textu dohody".