Rumunský prezident Traian Basescu získal v referendu podporu tří čtvrtin hlasujících voličů, kteří zmařili pokus parlamentu sesadit populárního šéfa státu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na dva nezávislé průzkumy, zveřejněné po uzavření volebních místností.
Podle těchto odhadů, pořízených pro rumunské televize, hlasovalo proti odvolání prezidenta 75 či 78 procent voličů. "Výsledky ukazují, že si Rumuni přejí posílit nezávislost justice a modernizovat politickou třídu," zareagoval pětapadesátiletý Basescu a vyzval k novele ústavy, "aby byla pro Rumuny, a ne pro politiky"; o podrobnostech chce zakrátko jednat se všemi parlamentními stranami.
Sobotní plebiscit je vyvrcholením dlouhé politické bitvy mezi šéfem státu a jeho protivníky z vlády i opozice. Zatímco bývalý námořní kapitán a bukurešťský starosta Basescu (55 let) vystupuje jako nekompromisní bojovník proti korupci, jeho odpůrci mu vytýkají překračování pravomocí a vyvolávání politických sporů.
Parlament se 19. dubna vyslovil velkou většinou pro Baseskovo odvolání kvůli údajnému porušování ústavy, i když ústavní soud s tímto obviněním nesouhlasil. Konečné slovo však měli voliči.
Zhruba 18,2 milionu voličů mělo příležitost v referendu odpovědět na otázku: "Souhlasíte se sesazením Traiana Baseska?". Hlasovat bylo možné i v zahraničí, kam vyjely za prací na dva miliony Rumunů. Poslední průzkumy uváděly, že přibližně 70 procent dotázaných je proti prezidentovu odchodu.
Basescu, který do hlasovací místnosti v centru Bukurešti přišel se svou manželkou Mariou, se nijak nevyjádřil a zakrátko odešel na nákupy.
Mircea Geoana, který stojí v čele opoziční Sociálně demokratické strany, se nicméně svým postojem netajil: "Hlasoval jsem pro nový začátek pro všechny ty, kdo nechtějí skandál a chaos a kdo chtějí žít v demokratické Evropě... Potřebujeme nového prezidenta."
Bývalý námořní kapitán a bukurešťský starosta Basescu tvrdí, že si pohněval většinu politických stran svou kritikou korupce a zlořádů. Slibuje, že se nezmění ani po návratu k moci.
"Hlasovala jsem pro Baseska, protože je čestný a je to bojovník. Udělal toho pro nás hodně a měl by pokračovat," řekla AP manažerka Nela Prodanová (48) z Kluže na severozápadě země.
Šéf rumunské diplomacie Adrian Cioroianu v předvečer referenda varoval, že trpělivost EU s novým členem "má meze", takže by bylo záhodno přestat s třenicemi a "pustit se do práce".
EU, k níž se Rumunsko připojilo letos v lednu, vnímá politické sváry jako hrozbu klíčovým reformám v justici a při potírání korupce. Mnoho pozorovatelů se obává, že případné odvolání rozhodného reformátora Baseska by další boj s úplatkářstvím podkopalo.
Konečné výsledky se očekávají v pondělí. Výsledek referenda pak ještě musí stvrdit ústavní soud.
Foto: archiv