V Mnichově bylo otevřeno bavorské centrum pro boj s extremismem a terorismem. Nová instituce má zlepšit vymáhání práva v reakci na rostoucí počet zločinů páchaných radikály. Bavorsko bylo v loňském roce dějištěm dvou teroristických útoků, které spáchali migranti. V této jihoněmecké spolkové zemi žije také skoro dva tisíce neonacistů.
Středisko vzniklo při mnichovském generálním státním zastupitelství. Bude řešit zvlášť exponované případy a pomáhat orgánům činným v trestním řízení a dalším úřadům.
"Vlna extremistických násilných činů z nejrůznějších směrů, které nyní zažívá Bavorsko i (celé) Německo, vyžaduje jasnou a energickou odpověď," řekl bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback z vládní Křesťanskosociální unie (CSU).
"Chceme přispět k tomu, aby Německo nebylo jako cíl útoků atraktivní - a Bavorsko už vůbec ne," prohlásil mnichovský generální prokurátor Manfred Nötzel.
Jen v Bavorsku se loni v červenci odehrály dva teroristické útoky. V Ansbachu se odpálil u vstupu na hudební festival sedmadvacetiletý odmítnutý syrský žadatel o azyl. Při atentátu bylo zraněno 12 lidí, k činu se záhy přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Krátce před tím sedmnáctiletý afghánský žadatel o azyl napadl nožem a sekyrou cestující regionálního vlaku do bavorského Würzburgu. Mladík vážně zranil čtyři členy rodiny z Hongkongu, při útěku z vlaku lehce zranil ještě chodkyni.
V Bavorsku zároveň žije více než 1700 takzvaných říšských občanů, z nichž asi 340 vlastní zbraň. S odvoláním na ministra vnitra to loni v listopadu napsal server listu Die Zeit. Krajně pravicové hnutí Říšští občané neuznává současný německý stát a tvrdí, že nacistická "třetí říše" nepřestala existovat. Člen hnutí loni v říjnu v bavorské obci Georgensgmünd zranil čtyři policisty, z nichž jeden na následky zranění zemřel.