Bavorský premiér chce <span>prolomit ledy</span> s Českem

Zahraničí
17. 1. 2009 19:58
Bavorský premiér Seehofer chce navštívit Česko.
Bavorský premiér Seehofer chce navštívit Česko.

Bavorský premiér Seehofer chce navštívit Česko.Bavorský premiér Horst Seehofer v sobotu v Mnichově poprvé ve své funkci, jíž se ujal na podzim, navštívil sudetoněmeckou centrálu. Ve slavnostním projevu před zástupci sudetských Němců řekl, že chce společně se sudetskými Němci prohloubit a rozšířit vztahy s Českou republikou, kterou hodlá také navštívit.

Seehofer navštívil mnichovský Sudetoněmecký dům na pozvání mluvčího sudetoněmecké "národnostní skupiny" a poslance Evropského parlamentu za Křesťanskosociální unii (CSU) Bernda Posselta. Jako bavorský premiér je patronem Němců odsunutých po druhé světové válce z českých pohraničních oblastí.

ČTĚTE TAKÉ: Bavorským premiérem muž z tribuny pro diváky

"Chci navštívit zemi našich východních sousedů a vyhradit si pro to mnoho času. A budu to samozřejmě činit spolu s představiteli sudetských Němců," prohlásil Seehofer.

Stoiber do Čech oficiálně nejezdil

Bývalý premiér Edmund Stoiber oficiálně Česko nenavštívil ani jednou.Vztahy mezi Českem a Bavorskem byly poměrně chladné v době, kdy byl bavorským premiérem Edmund Stoiber, jenž za celé své funkční období od roku 1993 do roku 2007 Českou republiku oficiálně nenavštívil ani jednou.

Stoiber byl známý razantními požadavky na českou vstřícnost vůči vysídleným sudetským Němcům a požadavkem na zrušení Benešových dekretů.

Jeho nástupce Günter Beckstein sice měl velkou snahu tento dluh splatit, ale po relativním propadu vládnoucí CSU v zářijových zemských volbách se funkce šéfa bavorské vlády vzdal a Prahu už navštívit nestihl.

Nejvyšší představitel všech sudetských Němců Posselt počátkem ledna znovu vyzval Českou republiku, aby odstranila Benešovy dekrety a takzvaný amnestijní zákon z českého právního řádu a aby k tomu využila své působení v čele Evropské unie.

Seehofer navštívil Sudetoněmecký dům na pozvání Bernarda Posselta.Prezidentské dekrety vydávala hlava československého státu místo řádně schvalovaných zákonů v době, kdy ještě nebyl ustaven parlament. Několik se jich týkalo i vypořádání se sudetskými a karpatskými Němci a Maďary, jimž mimo jiné umožňovaly odebrat občanství a majetek.

Amnestijní zákon v Československu umožnil promíjet excesy provázející poválečné vysídlování sudetských Němců.

Česká vláda odmítá otvírání těchto otázek s odvoláním na česko-německou deklaraci z roku 1997, v níž Česko i Německo vyjádřily lítost nad utrpením, jež si oba národy v minulosti navzájem způsobily, ale zároveň se shodly, že spáchané křivdy náleží minulosti. Čeští politici rovněž dlouhodobě trvají na tom, že představitelé sudetoněmeckého landsmanšaftu pro ně nejsou partnery pro jednání.

V Mnichově vznikne muzeum odsunu

Spolková vláda v Berlíně už téma poválečného vysídlování Němců v jednání s českými představiteli neotvírá, v Bavorsku je však stále živé. Bavorská organizace sudetoněmeckého landsmanšaftu má zdaleka nejvíce členů.

Památník obětem odsunu Němců na hřbitově v Lomu u Mostu.Nynější zemský ministerský předseda konstatoval, že vztahy mezi Bavorskem a Českou republikou jsou dobré. "Východní Bavorsko a západní Čechy hospodářsky stále silněji srůstají. Pokud to někdo odsuzuje, prostě nezná skutečnost," prohlásil Seehofer.

Nejvyšší bavorský politik rovněž podporuje vznik sudetoněmeckého muzea, které má vzniknout v Mnichově ještě během nynějšího volebního období. Muzeum má těsně spolupracovat s českými muzei.

Foto: Reuters, archiv a Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ