Bědná situace rumunských Romů se prý zlepšuje

Zahraničí
14. 9. 2012 16:25
Dívky v romském ghettu u Bukurešti.
Dívky v romském ghettu u Bukurešti.

Situace Romů v Rumunsku se krok za krokem zlepšuje díky projektům nevládních organizací a romské "elitě", která se tam tvoří. Ještě dlouho však bude trvat, než se prolomí začarovaný kruh chudoby, píše agentura AFP, která se odvolává na analýzy odborníků.

V Rumunsku, které je jednou z nejchudších zemí Evropské unie, žije podle oficiálních dat 620 tisíc Romů. Nevládní organizace ale soudí, že jich jsou dva miliony, protože mnozí se asimilovali, jiní se kvůli obavám z diskriminace bojí ke svému původu hlásit.

Romský houslista v Sighisoaře."Téměř 500 let otroctví se výrazně podepsalo na tom, že tady chybí rovnost šancí; Romové se osvobodili až v roce 1856," tvrdí jedna z představitelek této angažované "elity" Magda Matacheová. Bývalá ředitelka Romani Criss, hlavní organizace na ochranu práv Romů, získala stipendium na Harvardově univerzitě.

"Nechovej se jako cikán (v rumunštině pejorativní výraz)", "Když budeš zlobit, dám tě cikánům", to jsou běžné výrazy, stěžuje si Alina Serbanová, romská herečka, která končí magisterské studium na Královské akademii dramatických umění v Londýně.

Změny v mentalitě se však už začínají projevovat, uvádí ředitel nevládní organizace Active Watch Mircea Toma, který se opírá o průzkum z roku 2011, podle něhož 43 procent dotázaných projevilo ochotu přijmout do rodiny Roma, zatímco v roce 2002 to bylo jen 23 procent.

Cikánské sídliště v Dragasanu."Kampaně proti diskriminaci a školení novinářů začínají přinášet ovoce," řekl, "ale zbývá ještě ujít dlouhou cestu."

Situace Romů ve městech a na venkově se liší. Ale na všech úrovních jsou postihováni chudobou a téměř padesátiprocentní nezaměstnaností. Klíčovým problémem v boji proti začarovanému kruhu chudoby je vzdělání. Stát nyní vyhradil pro Romy na univerzitách tisíc míst. Počet romských dětí zapsaných do škol se v letech 1990 a 2008 zdvojnásobil. Zásluhu na tom má především 852 romských školních zprostředkovatelů.

S koněm i dětmi na koupel. Tyto iniciativy by měly inspirovat politiky působící v oblasti školství, bytů a práce, soudí Lacramioara Tautuová z organizace Romani Criss. "Rumunsko je chudá země, státní rozpočet je omezený," podotýká Daniela Tarnovschiová, koordinátorka rozsáhlého průzkumu zaměřeného na integraci Romů z nadace George Sorose. "Politikové skoro ani nemají zájem investovat do Romů, protože takto s nimi mohou během volebních kampaní snadněji manipulovat," řekla. "Byla by k tomu třeba politická dohoda a nejméně desetileté programy se zapojením dobrovolníků," doplnil Toma. A hlavně peníze.

Romská svatba v Transyvánii.

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouti

Zahraničí
26. 4. 2025

Agenti FBI zatkli soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ